Mieszkania bezczynszowe – sposób na tanie mieszkanie

mieszkania bezczynszowe mysłowice

Niskie opłaty za mieszkanie to marzenie chyba każdego z nas. Ci, którzy wynajmują mieszkania, liczą na łaskę ich właścicieli, by ustalili jak najniższe odstępne, zaś we własnych mieszkaniach liczymy przede wszystkim na jak najniższy czynsz. Ten niestety z roku na rok zwykle nieco wzrasta, jednak nie martwi to tych, którzy zamieszkują mieszkania bezczynszowe. Mysłowice takie mieszkania oferują m.in. w nowej inwestycji jaką jest osiedle Bończyk-Ptaki dostępne w sprzedaży u firmy Domy Śląskie.

mieszkanie bezczynszowe

Mieszkania bezczynszowe – jak to działa?

Standardowo całość miesięcznych opłat za mieszkanie składa się z:

  • opłat za media – prąd, gaz, woda, płatne ryczałtowo bądź według zużycia
  • czynszu administracyjnego – obejmuje on przede wszystkim opłaty związane z utrzymaniem części wspólnych w budynku: sprzątanie i oświetlenie klatki schodowej, utrzymanie windy, wywóz śmieci. Uwzględnia również przeważnie składkę na fundusz remontowy, z którego finansowane są przede wszystkim prace takie jak malowanie klatek schodowych, termoizolacja budynku, odnowienie elewacji itp. Nie jest również tajemnicą, że z czynszów utrzymuje się administracja.

Dodatkowo oczywiście każdy we własnym zakresie płaci za internet czy kablówkę oraz spłaca ewentualne raty kredytu mieszkaniowego, to już jednak wygląda różnie w każdym przypadku. Standardowo czynsz administracyjny wynosi ponad 300 złotych, choć w zależności od lokalizacji oraz liczby mieszkańców w danym mieszkaniu, może on pochłaniać miesięcznie nawet ponad 500 złotych. To spory wydatek, zatem nic dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą mieszkania bezczynszowe. Mysłowice do tej pory miały takie mieszkania głównie w kamienicach, jednak pojawiają się one również w ofercie deweloperów.

mieszkania bezczynszowe mysłowice

Oczywiście w mieszkaniach bezczynszowych konieczne jest pokrywanie opłat za czynności takie jak wywóz śmieci, sprzątanie i utrzymanie części wspólnych oraz opłat za media. Kluczem do sukcesu i idących za nim oszczędności jest umiejętność dogadania się sąsiadów między sobą w kwestiach związanych z częściami wspólnymi. Najłatwiej oczywiście mają mieszkańcy w nowym budownictwie, gdzie nieprędko trzeba będzie podejmować poważne decyzje związane np. z malowaniem klatek schodowych, co jak wiadomo, niesie za sobą większe wydatki. Realną oszczędność na co dzień daje jednak brak konieczności utrzymania administracji oraz możliwość samodzielnego podejmowania decyzji przez mieszkańców budynków – to też jednak ryzyko, które mają w sobie mieszkania bezczynszowe. Mysłowice w nowych inwestycjach przeważnie nie mają jednak tego problemu – lokatorzy budynków są niekonfliktowi i potrafią wypracować wspólną wizję na dbanie o części wspólne.