Prace na wysokości

budynek

Są pewne zawody, których niektórzy nie chcieliby wykonywać. Są one związane z osobistymi lękami, fobiami, a czasem nawet i przekonaniami. Pamiętajmy jednak, że prace wykonywane na wysokości są bardzo niebezpieczne. W poniższym artykule co nieco na temat zawodów, które wykonywane są na wysokości, zatem, jeśli masz lęk wysokości – lepiej tego nie czytaj!

Podkreślmy, że:
Pracą na wysokości w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z póżn. zm.(tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.)  jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.

Mycie okien

Na pewno wszyscy doskonale kojarzą amerykańskie filmy, w których panowie opuszczeni na linach myją okna ogromnych biurowców. W Polsce ten proceder nie jest aż tak popularny jak w Stanach Zjednoczonych, jednak zapotrzebowanie na ten zawód rośnie wraz ze wciąż budującymi się oszklonymi biurowcami. Taka osoba często również zajmuje się czyszczeniem elewacji budynku.

Firmy reklamowe

Ogromne plakaty billboardowe nie zamontują się same, dlatego też potrzebne do tego są osoby, które posiadają między innymi kurs na zwyżkę, podczas którego kursant dowiaduje się bardzo istotnych rzeczy na temat zarówno praktycznej, jak i teoretycznej wiedzy dotyczącej zwyżek.

kurs na zwyżkę

 

Elektrycy

Elektrycy pracują nie tylko ,,na ziemi”. Jeśli również posiadają zaświadczenie o odbyciu kursu na podesty ruchome, który jest bezterminowy – mogą także wykonywać prace na wysokościach. Oprócz tego – muszą posiadać uprawnienia SEP, a dokładniej G1. Chodzi tutaj między innymi o instalacje na zewnątrz budynku, ale także pracą na wysokości zostanie uznana wymiana żarówki w pomieszczeniu na wysokości 3,5 metra nad poziomem podłogi.

Praca na wysokości na pewno nie jest dobrą alternatywą dla wszystkich. Ważne jest, by lęk nad nami nie brał góry. Trzeba wykazywać się niemałą odwagą, a także w należyty sposób wykonywać swoje obowiązki – tyle że na wysokości. Dlatego bardzo ważne jest, aby mieć odpowiednie kwalifikacje i ukończone szkolenia, jak na przykład – szkolenie na zwyżki czy innymi słowy kurs obsługi podestów.