Ślusarka aluminiowa przeciwpożarowa stosowana w domu

system ppoż

Stolarka aluminiowa przeciwpożarowa znajduje zastosowanie w budownictwie indywidualnym jak i w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej tj. biurach, zakładach przemysłowych. Wdrożenie systemu ppoż i urządzeń przeciwpożarowych jest niezbędny elementem zapewniającym bezpieczeństwo w sytuacji kiedy może dojść do rozproszenia ognia.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe budynków jest jednym z podstawowych wymagań stawianych przez prawo budowlane. Konstrukcje budynków muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby w przypadku pożaru spełniały swoje wymagania. Dodatkowo w ramach bezpieczeństwa budynki powinny być zaopatrzone w dodatkowe urządzenia, elementy które są w stanie ograniczyć ryzyko powstania zagrożenia w trakcie wybuchu pożaru. W skład takich elementów wchodzą przegrody ppoż, ściana ogniowa, ściany przeciwpożarowe.

drzwi ppoż

Drzwi przeciwpożarowe

Najczęściej stosowanymi elementami ślusarki aluminiowej przeciwpożarowej są drzwi przeciwpożarowe. Ich wybór podyktowany jest głównie klasyfikacją ognioodporności i dymoszczelności. Drzwi ppoż zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i trwałość w ekstremalnych warunkach. Drzwi przeciwpożarowe muszą zapewnić szczelność i izolacyjność w określonym czasie – takie są właśnie drzwi EI 30 i drzwi EI 60.

Co więcej posiadając drzwi ppoż, musimy regularnie poddawać je przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym. Te powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

Konserwacja drzwi ppoż obejmuje zwykle wykonanie takich czynności jak:

  • przesmarowanie zawiasów i innych elementów ruchomych
  • regulację samozamykaczy
  • regulacje listwy dymoszczelnej
  • czyszczenie centrali sterującej
  • czyszczenie czujek
  • ewentualna wymianę uszkodzonych elementów

UWAGA: Drzwi ppoż muszą spełniać normy i posiadać atesty oraz techniczną aprobatę, dzięki czemu mogą być użytkowane we wszystkich miejscach, w których istnieje zagrożenie wybuchu pożaru.

Sygnalizatory i czujniki

W ramach zabezpieczeń przeciwpożarowych warto zadbać o inwestycje w postaci sygnalizatorów i czujników. Tego typu sygnalizatory stosuje się w obiektach przydomowych, w obiektach użyteczności publicznej.  Sygnalizatory zewnętrzne umożliwiają szybkie zaalarmowanie w sytuacji zagrożenia pożarem. Sygnalizatory  i czujniki to urządzenia, które powinny być certyfikowane – kupowane najlepiej u producentów.

Więcej o systemach przeciwpożarowych i elementach niezbędnych do ochrony ppoż na stronie producenta W2 (https://w2.com.pl)