Szerokie zastosowanie podnośników koszowych

Podnośnik koszowy 45m

Podnośniki koszowe, określane także jako podesty ruchome, to niezwykłe urządzenia, jakie należą do grupy maszyn dźwigowych oraz maszyn transportu bliskiego. Wszystkie tego typu urządzenia są podległe Urzędowi Dozoru Technicznego. Do czego właściwie służy taki podnośnik?

Podnośniki koszowe

Na tego typu podest składa się wysięgnik, czyli specjalne ramię hydrauliczne, którym można swobodnie manewrować, oraz zamontowany na jego końcu kosz albo platforma z licznymi zabezpieczeniami w postaci balustrad oraz czasami szyb, które mają za zadanie uchronić pracownika przed upadkiem czy poślizgnięciem i wypadnięciem z urządzenia. Warto zauważyć, że takie szyby mogą, ale oczywiście nie muszą, być przezroczyste. Takie urządzenia mają podstawowe zadanie – unieść pracownika na konkretną, wymaganą wysokość, aby ten mógł wykonać swoją pracę. W zależności od typu urządzenia, pracownik może kierować nim z kosza albo jest potrzebny dodatkowa osoba na dole – operator, który zajmuje się sterowaniem. Warto wspomnieć o możliwościach tych urządzeń – mogą one osiągać różne wysokości maksymalne, od zaledwie kilku, do nawet kilkudziesięciu metrów – 50, 70 bądź więcej. Podnośniki koszowe to bardzo stabilne i pewne urządzenia. Skonstruowano je tak, aby zapewniały bezpieczeństwo i maksymalnie minimalizowały możliwość upadku czy poślizgnięcia. Podnośniki koszowe są bardzo proste w obsłudze, ale aby móc nimi kierować trzeba zaopatrzyć się we właściwe uprawnienia, gdyż nieznajomość zasad BHP, brak wiedzy na temat działania i brak doświadczenia może doprowadzić do tragedii i sprawi, że praca w koszu stanie się niezwykle niebezpieczna.

Zastosowanie

Urządzenia dźwigowe są stosowane w szeroko pojmowanym przemyśle, podczas wszelkich prac budowlanych – czyli związanych ze wznoszeniem czy demontażem różnego rodzaju budowli, mostów i innych konstrukcji. Podnośniki koszowe doskonale sprawdzą się także podczas takich prac, jak mycie okien w wysokich budynkach, naprawa dachu, odśnieżanie rynien, usuwanie sopli, a także naprawa i odnowa elewacji. Wykorzystuje się je także podczas montażu kamer na zewnątrz budynków oraz konserwacji sygnalizacji świetlnej lub latarni. Podnośniki stosuje się również do takich prac, jak montowanie wielkoformatowych plakatów na billboardach czy dekoracji na święta w miastach. Z tego typu urządzeniami można spotkać się także w sadach i parkach. Więcej na ten podnośników koszowych w Warszawie i jej najbliższych okolicach znajdziesz na: https://lifto.pl/podnosniki-koszowe-warszawa.