Sztukateria elewacyjna – ciekawy pomysł na urozmaicenie budynku

Pomysł na elewacje - sztukateria

Elewacja nie musi być wcale nudna. Można ją ożywić wieloma ciekawymi trójwymiarowymi elementami. Często dziś spotykane są deski czy kamień na elewacji, ale istnieje również inne rozwiązanie. Są to sztukaterie elewacyjne.

Czym jest sztukateria elewacyjna?

Sztukateria elewacyjna to taki rodzaj przestrzennego dekoru, który przystosowany jest do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Wykonany jest on najczęściej ze styropianu pokrytego masą klejową na bazie betonu i wzmocniony siatką.

Jakie sztukaterie możemy umieścić na elewacji?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów zewnętrznych sztukaterii. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać je do rodzaju budynku na jakim mają być umieszczone.

Kolumny

Producenci oferują kolumny. Należy zwrócić uwagę na to, czy sprzedawana jest ona wraz z pilastrem. Na rynku są dostępne kolumny i półkolumny, okrągłe i kwadratowe. Można swobodnie dobrać też odpowiednią wysokość kolumny oraz to czy będzie bogato, czy skromniej zdobiona.

Sztukateria okien

W niegdysiejszych pałacach okna były niezwykle okazale zdobione. Efekt ten możemy dzisiaj uzyskać sztukaterią elewacyjną. Gdy przyozdobić sztukaterią chcemy okna do wyboru mamy nadokienniki, podokienniki, gzymsy, listwy elewacyjne i detale. Możemy użyć wszystkich tych elementów, ale należy uważać żeby efekt końcowy nie okazał się śmieszny i zamiast uzyskać efekt stylizacji, otrzymamy efekt jarmarczny.

Listwy elewacyjne i bonie

Za pomocą listew i boni możemy wyznaczyć nowe linie budynku. Bonie chętnie umieszczane są na skraju ściany podkreślając krawędź. Listwy podobnie jak bonie powinno umieszczać się w zgodzie z naturalnymi liniami budynku w widocznym porządku i najlepiej symetrycznie.

Ich montaż nie jest skomplikowany, ale za to efekt jaki możemy nimi osiągnąć może być oszałamiający. Te elementy ze względu na swoją prostotę sprawdzą się w przypadku wielu fasad.

Metody montażu sztukaterii elewacyjnych

Na początek należy dokładnie zmierzyć element budynku, na którym będziemy przyklejać sztukaterię. Następnie powinniśmy odpowiednio przyciąć element (w przypadku listew i gzymsów). Kolejny etap to klejenie. Należy posmarować klejem zarówno sam dekor jak i część elewacji. Potem dociskamy, a nadmiar kleju który wypłynął usuwamy zanim trwale zaschnie. Po ustabilizowaniu się elementu możemy przystąpić do malowania.