Zabudowa balkonu według prawa

Dla osób, które na co dzień żyją w mieście w bloku mieszkalnym, balkon jest czymś w rodzaju namiastką tarasu, a niekiedy nawet i ogrodu. Dzięki prostym zmianom może on zmienić swoje funkcje i zostać kolejnym pomieszczeniem użytkowym, albo małą „domową” oranżerią z roślinami przez cały rok. Jednak przed zmianami lepiej upewnić się, czy nie potrzeba na nie odpowiedniej zgody

Zabudowa balkonu

Największym pozytywnym aspektem zabudowy balkonu jest to, że pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Można wstawić na taki balkon kanapę i tym samym uzyskać salon z interesującą panoramą, albo biurko i utworzyć z niego gabinet. Jednym z ciekawych rozwiązań jest na przykład zaprojektowanie pięknego ogrodu zimowego. Takie pomieszczenie przyda się idealnie do przechowywania sprzętów lub jako suszarnia, albo właśnie pomieszczenie z roślinami, które latem powinni przebywać na zewnątrz, ale zimą należy umieścić w cieplejszym miejscu. Ponadto przesłony takiej zabudowy odgradzają od hałasu i zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia. Pozwalają także korzystać z balkonu nawet kiedy pada deszcz czy śnieg i panuje niska temperatura. Jednak należy pamiętać, że zabudowa balkonu to pewien rodzaj ingerencji w wygląd elewacji i kształt budynku – co mówi o tym prawo budowlane?

Zabudowa a prawo

Niestety, taka zabudowa wymaga odpowiedniego pozwolenia. Przed rozpoczęciem prac, należy przygotować plan zabudowy i zgłosić chcę takiej budowy do organu architektury i planowania przestrzennego w danej gminie. Do pisma należy dołączyć ponadto dokumenty potwierdzające prawo do lokalu. Wymagane jest także otrzymanie zgody wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej.  W przypadku budowy domu jednorodzinnego, najlepiej od razu zaplanować taką zabudowę i umieścić ją w projekcie. Zaś w budynku już ukończonym przebudowa balkonu wymaga pozwolenia i akceptacji architekta domu.

Zabudowa bez zgody

Jednak lekka konstrukcja zamontowana na balkonie wolno stojącego domu jest dozwolona bez zgody. Podobnie jest w przypadku markizy – zainstalowanie jej nie wymaga żadnych pozwoleń. Żadnych pozwoleń nie potrzebują też wolnostojące budynki parterowe, wiaty, garaże i oranżerie, ogrody zimowe i zadaszenia tarasów do 35 metrów kwadratowych.