10 zasad bezpiecznej pracy na wózkach widłowych

wózki widłowe

Operatorzy wózków widłowych z pewnością nie mają łatwej pracy. Wymaga ona cierpliwości oraz zdolności obserwacji. Bezpieczeństwo pracowników na zakładach jest niezwykle istotne, dlatego sprawdź jakie zasady powinny obowiązywać wszystkich operatorów wózków widłowych.

  1. Tylko przeszkolone i uprawnione osoby mogą obsługiwać sprzęt do obsługi materiałów. Osoby te muszą zawsze być świadome swojego otoczenia i uważać na prędkość.
  2. Wózki widłowe należy dokładnie sprawdzić przed rozpoczęciem pracy, a kierownika zmiany należy poinformować o wszelkich problemach. Komunikacja w sprawie wszelkich potencjalnych problemów mechanicznych może skrócić przestoje i obrażenia.
  3. Każdy magazyn i miejsce pracy są inne. Operatorzy, a także piesi, muszą przestrzegać wszystkich zasad, ograniczeń i przepisów obowiązujących w miejscu pracy. Wózki widłowe powinny być obsługiwane tylko w wyznaczonych miejscach.
  4. Obsługuj wózki widłowe z prędkością, która pozwala na bezpieczne zatrzymanie. Operator nie powinien nagle zmieniać kierunku i powinien brać pod uwagę wszystkie warunki na powierzchni.
  5. Wózki widłowe służą wyłącznie do przewożenia ładunków i nigdy nie powinny przewozić ludzi. Jest powód, dla którego jest tylko jedno miejsce, i to tylko dla operatora wózka widłowego. Żadnych pasażerów!
  6. Zachowaj odległość 3 długości wózka podczas podążania za innym wózkiem widłowym. Czemu? Wózki widłowe są ciężkie – nawet bez ładunku. Nagłe zatrzymanie wózka widłowego przed Tobą może spowodować utratę ładunku, utratę kontroli, a nawet poważny wypadek.
  7. Ostrożnie obchodź się z ładunkami. Przed przeprowadzką zawsze sprawdź je pod kątem stabilności i równowagi. Nie podróżuj z widłami wysoko nad podłogą, ładunek powinien być zawsze przenoszony jak najniżej, aby środek ciężkości był stabilny.
  8. Noś ładunki nisko, aby zapewnić dobrą widoczność do przodu. Jeśli widoczność jest ograniczona, skręć, twarzą i jedź do tyłu. Jeśli kierowca nadal nie może w pełni zobaczyć otoczenia, potrzebny jest obserwator.
  9. Nie przesuwaj załadowanego wózka widłowego, chyba że oba widły znajdują się prostopadle i całkowicie pod ładunkiem. Szybkie dwukrotne sprawdzenie ładunku poprawia równowagę i zminimalizuje wypadki. Gdy ładunek jest już zabezpieczony, kierowca powinien zawsze włączać klakson podczas cofania, aby wszyscy w okolicy to zauważyli. Do wszystkich operatorów i pieszych należy ciągła świadomość zmieniającego się otoczenia.
  10. Obserwuj wszelkie zmiany w środowisku operacyjnym, w tym wysokości oczyszczania, powierzchni, doków przeładunkowych i płyt pomostowych. Wyważenie wózka widłowego jest delikatne, zwłaszcza z ładunkiem z przodu. Kierowcy muszą być świadomi wszelkich zmian i być przygotowani do poruszania się po nich.

Skorzystaj z oferty zakupu, wynajmu lub serwisu wózka widłowego z profesjonalnego salonu CWW Blum z Bydgoszczy. Nowy i używany sprzęt od takich producentów jak Toyota, Doosan i Linde. Sprawdź wózki widłowe na http://cwwblum.com/.