Biometryczna kontrola dostępu – jak wygląda w praktyce?

Biometria jest obecnie wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Dotyczy to również kontroli dostępu w przedsiębiorstwach. Może być stosowana w małych i średnich firmach. W dużych przedsiębiorstwach i korporacjach jest stosowana od wielu lat. Znacznie usprawnia wiele procesów, dlatego jej wykorzystanie się stale rozszerza.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Stosowanie rozwiązań opartych na biometrii znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Jest o wiele lepsze niż na przykład stosowanie tradycyjnych kluczy. Dlatego też warto inwestować w biometryczną kontrolę dostępu. Jest ona również zwyczajnie wygodniejsza. Nie musimy pamiętać o noszeniu kluczy. Wystarczy nam jedynie odcisk palca czy zeskanowanie oka.

W jaki sposób działa biometryczna kontrola dostępu?

Jej działanie opiera się o urządzenia, które skanują nasze dane biometryczne. Mogą to być wspomniane już wcześniej linie papilarne, twarz lub oko. Dane przekazywane są do bazy danej w systemie informatycznym. Następuje weryfikacja. Jeśli informacje przekazane są zgodne z tymi zapisanymi w bazie danych, system umożliwia bezpieczne wejście do danej strefy czy pomieszczenia. Jeśli jednak system wykryje rozbieżność, udaremni próbę wejścia.

Czym jest zamek na odcisk palca?

Jest to bardzo popularna forma ochrony dostępu do pomieszczeń. Zamek, który zamontowany jest przy drzwiach nie wymaga użycia kluczy. Wystarczy jedynie kciuk. Na podstawie zeskanowanych danych zostaniemy wpuszczeni do pomieszczenia. Listę osób, która ma możliwość wejścia można na bieżąco modyfikować. Istnieje możliwość dodawania bądź usuwania pracowników. Jak widać, jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pomoże zachować bezpieczeństwo w naszym przedsiębiorstwie.

Kontrola dostępu a grafik czasu pracy

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają powiązanie kontroli dostępu z grafikiem czasu pracy. Jeśli w firmie zmieni się grafik, osoby będą pracować na innych zmianach, system kontroli się do tego dopasuje. Uniemożliwi wejście do pomieszczenia osobie, która aktualnie nie powinna znajdować się na terenie przedsiębiorstwa.

O kontroli dostępu do pomieszczeń przeczytasz również na stronie https://biosys.pl.