Co musisz wiedzieć o sygnalizatorach ppoż?

sygnalizator zewnętrzny W2

Każdy budynek użyteczności publicznej musi posiadać zabezpieczenia ppoż. Budowa systemów ppoż to zadanie dla specjalistów.  W gestii każdego zarządcy budynku jest zlecenie projektu i wykonawstwa systemu ppoż. Tylko podjęcie takich kroków może uchronić od nieszczęśliwego wypadku, wybuchu pożaru.

W ramach wdrożeń systemów ppoż należy uwzględniać  oznaczenie dróg ewakuacyjnych, montaż systemów oddymiających,  zapewnić dostęp do gaśnic, zlecić montaż sygnalizatorów zewnętrznych i wewnętrznych. To oczywiście tylko jedne ale nie jedyne z ważniejszych elementów, które wchodzą w skład systemu ppoż.

Czujniki i sygnalizatory ppoż

Bardzo popularną i znaną wszystkim grupą elementów ppoż są czujniki i sygnalizatory. Ich głównym zadaniem jak sama nazwa wskazuje sygnalizowanie w momencie pojawienia się zagrożenia. Jeśli chodzi o urządzenia sygnalizacyjne zazwyczaj są one montowane wewnątrz budynku i na zewnątrz. Czujniki to urządzenia, które przeważnie montowane są wewnątrz budynku. System ochrony ppoż jest niezwykle istotnym elementem planu bezpieczeństwa budynku. Bez względu na to czy jest to dom mieszkalny, zakład pracy czy inny budynek użyteczności publicznej w każdym z tych miejsc, dlatego  konieczna jest instalacja sygnalizatorów i czujników.

Jak działają sygnalizatory ppoż?

W przypadku pożaru sygnalizatory ppoż wykrywają zagrożenie pożarowe i  jednocześnie uruchamiają powiadomienie (na zasadzie alarmu) bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności. Wiele zależy oczywiście od tego w jaki rodzaj powiadomień wyposażony jest dany sygnalizator. Dla przykładu sygnalizator zewnętrzny przeważnie daje sygnał dźwiękowy. Jednak są również takie modele sygnalizatorów (zwykle te wewnętrzne) które dają sygnał i dźwiękowy i świetlny. Dostępne są również i takie modele, które automatycznie wysyłają sygnał do straży pożarnej -informując jaka lokalizacja objęta jest pożarem.

Bez względu na to czy szukamy sygnalizatorów do instalacji w budynku mieszkalnym czy też w budynku użyteczności publicznej zawsze musimy mieć na uwadze specyfikację produktową. Czujniki i sygnalizować powinny mieć odpowiednie certyfikaty stąd też możliwie najlepszym wyborem jest zakup urządzeń ppoż bezpośrednio u producenta. Na stronie producenta W2 (https://w2.com.pl) dostępna szczegółowa specyfikacja produktowa wielu modeli sygnalizatorów.