Co wziąć pod uwagę projektując garaż?

Garaże dwustanowiskowe

Projekt garaży to bardzo ważny etap, w którym decydujemy o najważniejszych elementach tego obiektu. W większości przypadków część procesu jest podobna. Sprawdź porady.

Formalności przy projektowaniu garaży

Projektując garaż warto mieć na uwadze kilka zasad formalnych. Garaż samochodowy wolnostojący o wielkości poniżej 35 m2 nie wymaga pozwolenia. Należy ten fakt jedynie zgłosić do odpowiedniego Urzędu Miasta lub Gminy. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie garażu. Według przepisów budowlanych, garaż samochodowy powinien znajdować się co najmniej 3 metry od granicy działki – mowa o odległości w przypadku ściany, która nie posiada drzwi. Jeżeli na ścianie zamontowane są okna lub drzwi – wówczas odległość od granicy działki powinna wynosić 4 metry. Projekt garażu może zakładać mniejszą odległość, jeśli działka ma poniżej 16 metrów szerokości. Bardzo ważnym aspektem jest również fakt, że garaż musi być usytuowany w miejscu, które umożliwia bezpieczne i swobodne wjeżdżanie do garażu i manewrowanie na ulicy. Wykonując projekt warto zwrócić się do producenta garaży, który doradzi nam odpowiednie rozwiązania dla naszej działki. Sprawdź ofertę firmy Piotr: https://piotr.com.pl oferującą usługi projektowania i budowy garaży z płyt warstwowych.

Wymiary garażu

Przy projektowaniu garażu warto zastanowić się, jaki wymiar będzie dla nas optymalny. Im większy garaż, tym droższa będzie jego budowa oraz utrzymanie. W zależności od wielkości działki i posiadanych pojazdów, możemy wybrać garaż jednostanowiskowy, dwustanowiskowy lub wielostanowiskowy. Warto zaplanować, czy w najbliższym czasie mamy zamiar zakupić dodatkowe auto i na tej podstawie dobrać odpowiedni rozmiar. W tym etapie, warto rozważyć również czy będziemy wykorzystywać garaż jedynie jako parking, czy także jako pomieszczenie gospodarcze lub domowy warsztat samochodowy.