Czy kupując mieszkanie warto kierować się ceną?

umowa

Zakup mieszkania to marzenie niejednego z nas. Idealną sytuacją byłaby możliwość zakupu za gotówkę niedrogiego mieszkania, ale mało kto ma szansę na to, by znaleźć się w takiej sytuacji. Dla większości z nas kupno mieszkania wiąże się z zaciągnięciem kredytu, który będziemy spłacać przez wiele lat, natomiast ceny mieszkań  nie należą do najniższych, co też nie ułatwia nam szybkiego podjęcia decyzji w sprawie zakupu. Wiele osób chcąc jak najszybciej mieć mieszkanie na własność, nie rujnując się przy tym finansowo, rozważa bardzo tanie oferty, jednak czy cena mieszkania jest rzeczywiście tym, czym powinniśmy się przede wszystkim kierować?

ceny mieszkań w mysłowicach

Cena rynkowa punktem odniesienia

Wiadomo, że każdy z nas ma inne oczekiwania względem przyszłego własnego mieszkania. Oczekiwania te w dużej mierze będą decydowały o tym, na jakie koszty w związku z zakupem mieszkania się nastawiamy. Można jednak spokojnie przyjąć założenie, że dla każdej miejscowości istnieje przeciętna cena metra kwadratowego w nowym i starym budownictwie. Taka cena powinna być dla nas punktem odniesienia, bo dzięki niej będziemy wiedzieli, czy danej ofercie nie należy przyjrzeć się uważniej. Na zbyt drogim mieszkaniu możemy przepłacić, otrzymując za zawyżoną kwotę coś, co zwyczajnie nie jest jej warte. Zbyt tanie mieszkania z kolei powinny wzbudzić naszą czujność, bo może się okazać, że ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, bądź, co gorsza – mają one skomplikowaną sytuację prawną. Przeciętne ceny mieszkań  możemy sprawdzić chociażby w portalach internetowych, gdzie zamieszczane są ogłoszenia sprzedaży mieszkań.

Trzeba przyznać, że w Polsce są  miasta w których ceny mieszkań faktycznie są atrakcyjne. Wystarczy wspomnieć chociażby o Rzeszowie. Tutaj nowe mieszkanie deweloperskie można kupić dużo taniej niżeli w innym większym mieście w Polsce. Co więcej mieszkania deweloperskie Rzeszów ma całkiem atrakcyjne. Nie trzeba więc obawiać się przy zakupie nieruchomości, że cena jest zaniżona z jakichś powodów. Więcej o mieszkaniach deweloperskich w Rzeszowie znajdziesz na stronie tutejszego dewelopera: www.apklan.com.

 

umowa

Tanie mieszkanie – czy zawsze podejrzane?

Kiedy widzimy ofertę w cenie dużo niższej niż inne jej podobne, z jednej strony czujemy podekscytowanie, ale z drugiej zapala nam się w głowie czerwona lampka, że coś z tak tanim mieszkaniem musi być nie tak. Jeśli oferta wygląda naprawdę atrakcyjnie, warto ją sprawdzić. Sprzedaż mieszkania nie jest z reguły procesem błyskawicznym, a czasami zdarzają się sytuacje, w których ktoś naprawdę musi szybko sprzedać mieszkanie i jest wówczas w stanie mocno zejść z ceny, byle jak najszybciej przeprowadzić transakcję. Jeśli na pierwszy rzut oka w mieszkaniu wszystko nam odpowiada, warto zainwestować czas i pieniądze w profesjonalne sprawdzenie stanu technicznego i prawnego mieszkania. Nawet jeśli ceny mieszkań  są przeważnie dużo wyższe od takiej oferty, może być tak, że jesteśmy szczęściarzami i ustrzeliliśmy prawdziwą okazję. Warto jednak dokładnie ją sprawdzić, bo zakup mieszkania to zbyt duża i poważna decyzja, by móc podejmować ją lekkomyślnie.