Do czego służą zasuwy nożowe?

instalacja

Zasuwy nożowe to bardzo ważny element każdej instalacji. Najczęściej wykorzystywane są w przemyśle, do regulacji przepływu cieczy.

Zasuwy nożowe – wykorzystanie

Zasuwy nożowe najczęściej stosuje się w przemyśle, sieciach kanalizacyjnych czy oczyszczalniach ścieków. Znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nieczystościami. Głównym zadaniem zasuw nożowy jest regulacja lub zamknięcie przepływu cieczy o dużych gęstościach, emulsji, granulatów czy proszków. Zasuwy umożliwiają całkowicie odcięcie medium, dlatego tak często wykorzystywana jest w przemyśle związanym ze ściekami. Wiąże się to z ich budową. Zasuwy nożowe mają stosunkowo dużą średnicę, są wykonywane z mocnych materiałów o wysokiej odporności.

Sterowanie zasuwami

Na rynku dostępnych jest kilka modeli zasuw nożowych o różnym typie sterowania. Do najpopularniejszych należą te ręczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Zasuwy nożowe sterowane ręcznie wyposażone są w koło sterujące, dźwignię, przekładnie oraz koło łańcuchowe, które służy do zdalnego napędu. Sterowanie pneumatyczne odbywa się z kolei za pomocą pneumatycznego siłownika jedno lub dwustronnego. W przypadku zasuw nożowych o sterowaniu elektrycznych, napęd jest zasilany napięciem 230V 50 Hz, 400V 3AC.

W zależności od specyfikacji konkretnej instalacji, dobierz odpowiedni model oraz rodzaj zasuw nożowych. Szeroki asortyment części do instalacji przemysłowych znajdziesz w firmie Te-Ha-Bud: http://www.zawory.com.pl/.