Dom spokojnej starości. Takie urządzenia i udogodnienia powinien zawierać

Społeczeństwo się starzeje. Wobec tego możemy obserwować coraz to więcej otwierających się domów spokojnej starości. Takie miejsca powinny być dobrze przystosowane dla seniorów, również tych z problemami w poruszaniu się. Jakie urządzenia i udogodnienia powinny zawierać domy seniora?

Urządzenia w domu spokojnej starości

W domach spokojnej starości, domach seniora i różnych innych placówkach opiekuńczych, ze względu na wiek domowników, ich schorzenia i problemy powinny być wykorzystywane urządzenia dla niepełnosprawnych osób z trudnością w poruszaniu się.

Urządzenia do pokonywania barier architektonicznych

W domach spokojnej starości powinny być przystosowania dla niepełnosprawnych osób, które ułatwiłyby poruszanie się po budynku seniorom.

Windy dla niepełnosprawnych

Windy mają pomóc pokonać osobą z problemami w poruszaniu się po znacznych różnicach poziomów, czyli między piętrami budynków.

Platformy

Platformy pomagają pokonywanie niewielkich różnic wysokości na wózku inwalidzkim. Na taką platformę można samodzielnie wjechać i zjechać.

Windy schodowe

Windy schodowe składają się z krzesełka poruszającego się po torze. Aby osoba mogła skorzystać z takiej windy musi najpierw zsiąść z wózka i usiąść na krzesełku. Więcej o windach dla niepełnosprawnych na stronie https://lifts4u.pl/windy-dla-niepelnosprawnych/

Schodołazy

Schodołazy to urządzenia przystosowane do poruszania się po schodach. Osoba może poruszać się takim urządzeniem po równej powierzchni i bez przesiadania się pokonać również schody.

Urządzenia do opieki nad osobą chorą

W kwestii opieki nad osobą chorą powinny być w placówce obecne podnośniki dla niepełnosprawnych. Takie urządzenia dzwigają osobę, pomagają wykonywać przy niej codzienne czynności pielęgnacyjne, ale również pomagają w transportowaniu chorego do toalety czy pod prysznic.

Przystosowania toalet

W placówkach opiekuńczych powinny być zamontowane rozmaite poręcze, ułatwiające wstawanie i podtrzymywanie się. Takie udogodnienia powinny być wykorzystywane przede wszystkim w łazienkach i toaletach.