Domy wolnostojące, szeregowce czy bliźniaki?

domy wolnostojące Kraków

Wiele osób podczas pierwszych prób zakupu domu zastanawia się na jaki typ postawić. Bliźniaki, szeregowce, a może domy wolnostojące? Rzeszów ma do zaoferowania nam wszystkie trzy rodzaje. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrze wybrać – przeczytaj poniższy artykuł.

Szeregowiec

Ten typ budynku pozwala nam na pewien kompromis pomiędzy domem jednorodzinnym, a mieszkaniem w bloku. Cechą, która przypomina nam mieszkanie w bloku jest to, że zabudowa ta to połączenie kilku domów jednorodzinnych, stąd też mamy większą ilość sąsiadów. Dlatego wybór ten nie będzie dobry, jeśli życie w skupisku nam przeszkadza i wolelibyśmy nieco prywatności czy intymności.

W szeregowcu mamy bardzo małe możliwości rozbudowy domu bądź ich kompletny brak. Dzieje się tak dlatego, że z dwóch stron jesteśmy otoczeni sąsiadami, z powodu ,,wspólnych ścian”. Co za tym idzie – dwie ściany nie posiadają okien. Dlatego jeśli lubicie oszklone przestrzenie, to niestety, ale w szeregowcu tego nie znajdziemy.

Największą zaletą jest cena. Jest to tańsze rozwiązanie, aniżeli budowa domu wolnostojącego. Oprócz tego, koszty ogrzewania się zmniejszają. Przykładowe realizacje nowoczesnych mieszkań w zabudowie szeregowej które budowane są w Rzeszowie można sprawdzić na tej stronie: Apklan.com

Bliźniak

W bliźniaku spotkamy się z rodziną, która zajmie ,,drugą połówkę” naszego domu. Bliźniaki to dwa przylegające do siebie budynki, których rozkład to odbicie lustrzane jednego z nich. Ten typ zabudowy zdecydowanie lepiej sprawdzi się na wąskich posesjach.

Takie rozwiązanie jest na pewno tańsze pod względem finansowym, jeśli chodzi o koszt działki czy materiałów budowlanych. A także pod względem ogrzewania. Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasz sąsiad będzie także ogrzewał swoją część domu. W innym przypadku, jesteśmy narażeni na występowanie wilgoci spowodowanej różnicą temperatur pomieszczenia.

Główną wadą mieszkania w bliźniaku może być posiadanie sąsiadów za ścianą. Jednak nie ma co się nastawiać na porażkę, ponieważ może okazać się, że trafimy na bardzo dobrych i pomocnych ludzi. Oprócz tego, to świetna alternatywa dla rodzin wielopokoleniowych czy zamieszkania z bliskimi nam osobami po drugiej stronie domu.

szeregowiec

Dom wolnostojący

Kiedy zapytamy kogoś, w którym z trzech typów domów wolałby zamieszkać, niewątpliwie odpowiedź byłaby jednoznaczna – dom wolnostojący. Wszystko za sprawą poczucia niesamowitej intymności i prywatności. Brak tutaj sąsiadów na jednej posesji. Mamy swój ogród i dom tylko i wyłącznie do swojej dyspozycji, co wpływa znacznie na swobodę mieszkania.

Można domyślić się, że domy wolnostojące będą na pewno droższe, aniżeli szeregowce czy bliźniaki. A także koszt ogrzewania będzie znacznie wyższy z powodu braku sąsiadów.

Najczęściej wymieniane zalety domu wolnostojącego to:

-swoboda, prywatność,
-z dala od sąsiadów,
-z dala od zgiełku miasta.

Wybór jest bardzo istotny. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na budżet, jakim dysponujemy, ale także na nasze preferencje. Nie każdy lubi otaczać się ludźmi, dlatego szeregowiec nie będzie się tu dobrze sprawdzał. Koszty wzrastają wraz z zakupem domów wolnostojących, ale nasza prywatność i swoboda jest przecież bezcenna.