Garaż wolnostojący – zalety

Nie do każdego domu przylega bezpośrednio garaż a nie kiedy istnieją pewne ograniczenia wynikające z szerokości działki, a czasami właściciele nie chcą garażu zintegrowanym z domem. Na jaki garaż zdecydować się w takiej sytuacji?

Garaże wolnostojące

Gdy nie mamy możliwości stworzenia domu zintegrowanego z garażem to warto rozważyć garaż wolnostojący. W przypadku takiego typu budynku musimy uzyskać pozwolenie na budowę, o ile powierzchnia zabudowy przekroczy 35 metrów kwadratowych. W przypadku mniejszych garaży poniżej 35 metrów kwadratowych nie musimy uzyskać takiego pozwolenia, wystarczy zgłosić budowę i odczekać 30 dni. Jeżeli nie dostaniemy sprzeciwu można rozpocząć budowę,

Garaż wolnostojący – charakterystyka i rodzaje

Garaż wolnostojący to typ garażu niezaprojektowanego w bryle budynku. Istnieje wiele rodzajów takich garaży.

Ze względu na materiał i sposób wykończenia można podzielić je na:

  • garaże wolnostojące tynkowane
  • garaże z blachy stalowej cynkowanej bez wypełnienia

Zalety garażu wolnostojącego

Dostosowanie garażu do aktualnych potrzeb

Po pierwsze, budowa nowego garażu pozwala na dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Jeżeli mamy taką potrzebę możemy zbudować większy garaż, który pomieści dwa samochody, meble ogrodowe, kosiarkę i inne narzędzia.

Możliwość ulokowania garażu w dogodniejszym miejscu.

Jeżeli tylko możliwości działki na to pozwolą, możemy zbudować garaż tuż przy wjeździe, tak aby uniknąć odśnieżania długiego podjazdu zimą.

Niska cena garażu wolnostojącego

Garaż wolnostojący to dużo niższy wydatek niż zaprojektowanie garażu w bryle budynku. Możemy do naszego budżetu dostosować jego wielkość, a także materiał. Możemy pozostać przy niskobudżetowej wersji garażu z blachy cynkowanej, pomalowanego tylko na wybrany przez nas kolor.

Szybka realizacja

Jeżeli wybierzemy garaż wolnostojący z prefabrykatów, montaż takiej zabudowy będzie trwał zaledwie kilka godzin. Oczywiście wcześniej zgodnie z zaleceniami producenta będziemy musieli odpowiednio przygotować podłoże, jednak nie zajmie nam to zbyt wiele czasu. Garaże wolnostojące z prefabrykatów budowane są w mgnieniu oka.

W przypadku garażu wolnostojącego nie musimy również aż tak skrupulatnie zadbać o systemy wymiany powietrza, tak jakby miało to miejsce w przypadku garażu scalonego z bryłą budynku.