Garaże z płyt wybudujesz szybciej i taniej

Płyty prefabrykowane do garażu

Wielka płyta kojarzy nam się z komuną i szarymi, mało urodziwymi blokami. Jednak sam fakt stosowania elementów prefabrykowanych do budowy nie jest niczym złym. Sposób ten (stosowany właściwie w całej Europie) pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zapewnia wysoką powtarzalność efektów. Dziś pod lupę weźmiemy ofertę firmy Piotr (https://www.piotr.com.pl), która produkuje garaże z płyt warstwowych

Dlaczego płyty warstwowe, a nie mury z cegły?

Abstrahując od kwestii czasowych i finansowych, prefabrykowane płyty w przypadku garaży mają jeszcze jedną, dość znaczącą zaletę. Otóż prawo w Polsce wymaga, aby garaż nie przekraczał określonych wymiarów. Oczywiście, że możemy wybudować większy garaż, jednak wówczas trzeba prosić o specjalne zezwolenie na budowę. Jeśli jednak uda nam się zmieścić projekt w określonych wymiarach, do właściwego urzędu składamy jedynie wniosek.

Jakie ma to znaczenie w kontekście płyt? Otóż elementy prefabrykowane mogą być cieńsze. Wykonywane w zakładzie, starannie przemyślane do łączenia z innymi elementami konstrukcji są równie wytrzymałe, a zaraz znacznie subtelniejsze od murów. To wszystko sprawia, że garaż o tych samych wymiarach będzie miał większą przestrzeń użytkową.

Gdy brakuje ciepła…

Kolejnym problemem jest kwestia docieplenia budynku. Stare garaże wykonane z blachy mają nie tylko dużo skromniejszą trwałość, ale stanowią wręcz radiator dla ciepła – wnętrza nie sposób dogrzać żadnymi sposobami (no chyba, że naprawdę uruchomilibyśmy kilka farelek). A przecież nie o to chodzi, żeby na ogrzewanie wydać więcej niż na budowę garażu.

Dlatego tak wiele osób decyduje się na ocieplanie garażu np. styropianem. Jest to lepszy sposób, jednak nie idealny oraz naraża właściciela garażu na dodatkowe koszty. Inaczej jest z garażami z płyt. Te posiadają już fabrycznie zainstalowane ocieplenie ze styropianu lub – co warte podkreślenie – poliuretanu, który gwarantuje wspaniałą izolację termiczną przy zachowaniu niewielkiej grubości wypełnienia.

Projekt garażu z płyt musi być dobrze przemyślany

Wszystkie poruszone kwestie muszą oczywiście iść w parze z rzetelnością i doświadczeniem firmy wykonującej garaże tynkowane z płyt warstwowych. Upewnijmy się, że producent rzeczywiście posiada odpowiedni warsztat. Prześledźmy jego dotychczasowe osiągnięcia np. w galerii lub poprośmy o zdjęcia już zrealizowanych inwestycji, dzięki czemu będziemy mieli lepsze wyobrażenie o tym, co właśnie powstaje na naszym podwórku.