Instalacje przewodowe w obiektach przemysłowych

Zakład przemysłowy

Organizm, jakim jest zakład przemysłowych wymaga zaplanowania wszelkich detali oraz elementów. Do jednej z najważniejszych kwestii należy dokładne zaprojektowanie i poprowadzenie instalacji elektrycznej. Trzeba mieć na uwadzę, że dystrybucja prądu musi obejmować niemal każdy zakamarek zakładu przemysłowego i umożliwiać podpięcie do prądu różnego rodzaju urządzeń. Ponadto musi być tak zaplanowana, żeby nie przeszkadzała oraz była niepodatna na zerwanie. W ciągu lat korzystano z wielu rozwiązań. Należały do nich m.in. specjalne rury osłonowe, w których puszczano przewody kablowe. Obecnie coraz częściej do układania tras kablowych wykorzystuje się kanały oraz korytka kablowe. Cena takiego rozwiązania bywa porównywalna, a w dodatku posiada ono także wiele innych zalet, o których napiszemy poniżej.

taśma produkcyjna

Korytka kablowe – zastoswanie

Korytka kablowe to przede wszystkim dużo większe możliwości montażowe. W porównaniu do rur osłonowych są one dużo prostsze w montażu, jak i demontażu. Dzięki temu znacznie zwiększa się tempo prowadzenia tras kablowych. Dodatkowo takie trasy można dużo łatwiej poprowadzić w inny sposób. Korytka kablowe dają dużo możliwości pod tym względem. Dowiesz się więcej na ten temat na: https://www.ex-con.pl/korytka-kablowe/ . Inną ważną cechą jest większa elastyczność przy wykorzystania tego typu rozwiązania. Umożliwia ono poprowadzenie bardziej skomplikowanych tras kablowych w razie potrzeby. Sprawia, to że są one bardzo chętnie wykorzystywane w naprawdę “trudnych” przypadkach. Dają większe możliwości od tradycyjnych rur osłonowych.

Podsumowanie

Obecnie przy tworzeniu tras kablowych instalacji elektrycznej wykorzystuje się często oba rozwiązania na raz – rury osłonowe i korytka kablowe. Daje to większe możliwości instalatorskie. Niemniej jednak wielu projektantów decyduje się wyłącznie na wykorzystanie korytek kablowych. Patrząc na wiele nowo wybudowanych zakładów takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne.