Jak dbać o stan techniczny maszyny budowlanej?

Maszyny budowlane, takie jak przykładowo koparki i ładowarki, to ciężki sprzęt wykorzystywany podczas poważnych prac budowlanych. Aby sama maszyna służyła nam jak najdłużej, należy odpowiednio dbać o jej stan techniczny. Na co koniecznie trzeba zwracać uwagę, aby nasza maszyna budowlana służyła jak najdłużej?

Prawidłowy stan techniczny maszyny – to należy wiedzieć

Dobry stan techniczny maszyny gwarantuje jej długą żywotność, co gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo jej użytkowania, ale również pozwala zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Jak widać zasada “lepiej zapobiegać niż leczyć” dotyczy nie tylko ludzi ale również wielu urządzeń. Regularna dbałość o stan techniczny maszyny nie dopuści do powstania poważnych usterek, które wymagałyby kosztownych napraw. Aby mieć pewność, że nasza maszyna budowlana jest w prawidłowym stanie, konieczne jest regularne kontrolowanie jej w serwisie oraz poddawanie niezbędnym konserwacjom.

Serwisowanie maszyny budowlanej

Posiadaną maszynę budowlaną należy bez dwóch zdań oddawać do autoryzowanego serwisu, który specjalizuje się w tego typu ciężkim sprzęcie. Warto również nadmienić, że przestrzeganie i pilnowanie regularnych kontroli i serwisowania sprzętu pozwoli nie tylko zadbać o doskonały stan techniczny maszyny, ale również w pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności. Otóż nie ukrywajmy, do wypadków na placach budowy dochodzi bardzo często – najczęściej winny jest czynnik ludzki. Podczas analizy wypadku przez uprawnione do tego celu służby (PIP), zawsze sprawdzany jest stan techniczny maszyny. Zatem jeżeli pod tym kątem nie dojdzie do żadnych nieścisłości, pracodawca nie będzie musiał się obawiać kary za ewentualne zaniedbania.

Zużyte części maszyny budowlanej

Należy pamiętać, że maszyny budowlane są niezwykle wymagającym i złożonym konstrukcyjnie sprzętem. W związku z czym napraw i konserwacji powinni podejmować się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści – miejmy to na uwadze wybierając serwisantów. Warto wiedzieć, że podczas serwisu określa się poziom zużycia danych części. Jeśli ich zużycie jest zbyt duże, koniecznie należy zamienić je na nowe. Wiele osób decyduje się na zakup używanych części zamiennych zdatnych jeszcze do użycia lub tańszych zamienników. Warto poważnie zastanowić się nad takim zakupem, gdyż tylko oryginalne części prosto od producentów dają gwarancję jakości. Doskonałą ofertę części do maszyn budowlanych – zwłaszcza do koparek i ładowarek – oferuje firma Entrack (dostępna pod adresem https://entrack.pl/).