Jak działa wyciskarka do soków?

Owocowy sok

Własnoręcznie przygotowany sok owocowy czy warzywny to najlepszy sposób na to, aby uzupełnić dietę w składniki odżywcze. Dzięki niemu można oczyszczać organizm z toksyn. Wystarczy wybrać ulubione składniki i dzięki wyciskarce można przygotować prawdziwą bombę witaminową. Czym w takim razie jest wyciskarka do soków?

Czym jest wyciskarka do soków

Wyciskarka do soków jest po prostu zaawansowanym rodzajem prasy. Jej kluczowym elementem jest komora wyciskająca wraz ze ślimakiem. Obraca się on wolno wewnątrz komory i dzięki sile nacisku, sok z warzyw i owoców zostaje wyciśnięty. Istotną różnicą, która dzieli wyciskarkę do soków od sokowirówki, jest tempo przygotowania napoju. Klasyczne sokowirówki wyciskają sok dzięki szybkoobrotowemu sitku z otworami, przez który przedostaje się sok do specjalnego zbiornika. W wyniku pracy sokowirówki powstaje siła odśrodkowa, która dociska miąższ ze startych składników do ścianek. Efektem tego jest odprowadzenie z niego soku.

Jak pracuje wyciskarka

Wyciskarka działa odrobinę inaczej. Działa wolno, ale dokładnie. Proces wyciskania soku w wyciskarce składa się z kilku faz. Najpierw warzywa i owoce są miażdżone, a następnie sok wyciskany jest z wnętrza miąższu danego składnika. Dlatego też można uzyskać sok również z ziół czy z warzyw liściastych. Gotowy sok spływa do naczynia. Z kolei pozostałości trafiają do zewnętrznego zbiornika.

Rodzaje wyciskarek i ich możliwości

Podstawowy podział wyciskarek opiera się o konstrukcję mechanizmu wyciskającego oraz w sposobie jego umiejscowienia. Można zatem wyróżnić wyciskarki z jednym lub z dwoma wałami ślimakowymi, które są rozmieszczone poziomo lub pionowo.

  • Wolnoobrotowe wyciskarki poziome – wyciskarki poziome posiadają oprócz możliwości tworzenia doskonałego soku szereg innych zastosowań. Wyciskarki poziome dają możliwości tzw. homogenizacji, czyli mielenia produktów bez wyciskania soku. Można dzięki temu otrzymać przecier, który może nam posłużyć do przygotowania różnorakich dań;

  • Wolnoobrotowe wyciskarki pionowe – wyciskarki pionowe są mniejsze od wyciskarek poziomowych i posiadają szybszy proces wyciskania soku. Są one wyższe i węższe niż poziome, dzięki czemu mogą się zmieścić nawet w małej kuchni. Najwyższej jakości wyciskarki do soków różnego typu znajdziesz na https://www.energiazdrowia.pl/