Jak działają zawory pneumatyczne?

zawory norgren

Systemy pneumatyczne na sprężone powietrze wymagają metod bezpiecznego i precyzyjnego sterowania siłownikami, unikalnych dla ich wyposażenia. Chociaż medium jest cieczą, podobnie jak systemy hydrauliczne lub technologiczne, sterowanie jest pod wieloma względami inne niż w przypadku cieczy. To, co jest wspólne w przewodzeniu każdego medium hydraulicznego, to potrzeba stosowania zaworów do kontrolowania siły, prędkości i kierunku ruchu.

  1. Zawory nadciśnieniowe będą kontrolować ciśnienie w swoim porcie wlotowym poprzez wypuszczanie ciśnienia do atmosfery. Zawory nadmiarowe są zwykle używane tylko w zbiornikach lub urządzeniach magazynujących powietrze, takich jak akumulatory, jako środek zapobiegający nadmiernemu ciśnieniu. W związku z tym zawory nadmiarowe są często nazywane zaworami bezpieczeństwa i zwykle nie nadają się do stosowania w żadnym innym miejscu poza etapem przygotowania powietrza.
  2. Sterowanie przepływem – również powszechne w układach pneumatycznych są zawory sterujące przepływem. Istnieje mniej dostępnych typów zaworów przepływowych w porównaniu z zaworami ciśnieniowymi lub kierunkowymi, ale większość obwodów stosuje je w celu ułatwienia regulacji prędkości cylindra lub silnika. Sterowanie prędkością w układach pneumatycznych jest bardziej złożone niż w układzie hydraulicznym, ponieważ różnica ciśnień między portami roboczymi siłownika odgrywa większą rolę. Zawory sterujące przepływem w układach pneumatycznych są dość proste, zwykle dostępne w dwóch konfiguracjach używanych na dwa różne sposoby. Jedna konfiguracja jest tylko zmiennym ograniczeniem, z regulacją śruby lub pokrętła do otwierania i zamykania zmiennego otworu, który jest również często nazywany zaworem iglicowym lub dławiącym. Drugi typ wprowadza zawór zwrotny, który umożliwia swobodny przepływ w jednym kierunku i ograniczenie w kierunku przeciwnym. Z jakiegoś powodu ten zawór przejął samą nazwę sterowania przepływem.
  3. Uwagi dotyczące montażu – pneumatyczne zawory kierunkowe są dostępne zarówno w standardowych, jak i niestandardowych konfiguracjach montażowych. Niestandardowy zawór jest konstruowany według kaprysu producenta, z układem portów, stylem operatora i opcjami montażu unikalnymi dla ich produktu. Mogą być montowane w linii, montowane na płycie lub w sekcyjnych stosach montowanych w rzędzie. Ponieważ każdy producent montuje się inaczej, najlepiej jest znaleźć produkt odpowiedni dla danego zastosowania.

zawory norgren

Zawory Norgren – dystrybutor GP Elektro Automatic Jaworzno

Skomponuj części do efektywnej pracy maszyn przemysłowych i nie tylko. Zawory pneumatyczne Norgren to przede wszystkim elementy wysokiej jakości, które od lat wiodą prym wśród innych zamienników. Dzięki ofercie GP Elektro Automatic z Jaworzna możesz nabyć fachowe części takie jak zawory pneumatyczne oraz inne komponenty od producenta Norgren.