W dzisiejszych czasach konstrukcje takie jak instalacje wodne są wykonywanie jedynie z materiałów, które nie ulegają korozji. Z tego też powodu do zalania przez zły stan rur dochodzi raczej wyłącznie w budynkach, w których zastosowano rury wykonane ze stali. Inną przyczyną może być złe bądź niestaranne zamontowanie instalacji wodnej. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać, aby uchronić swoje mieszkanie przed zalaniem.
Najczęstsze błędy
– Przepływ wody w rurach – wyjątkowo częstym błędem podczas wykonywania montażu rur jest pozostawienie ich bez gratowania po ucięciu. Z tego powodu powstają zwężenia, które stwarzają opór i utrudniają swobodny przepływ wody oraz zawirowania jej strumienia. Z tego też powodu ze ścianek rur i kształtki zostaje wypłukiwany tlenek miedzi, co doprowadza do szybszego powstawania korozji.
– Łączenie rur – kolejnym stosunkowo dość częstym błędem jest wykorzystanie twardego lutu do połączenia rur o niewielkiej średnicy i ściankach poniżej jednego milimetra grubości. Podczas takiego działania powstaje bardzo wysoka temperatura, która doprowadza do tego, że ściany rur zostają rozgrzane i następuje uszkodzenie struktury metalu i tym samym powstaje ognisko korozji. Łączenia są słabymi punktami każdej instalacji, w przypadku gdy są wykonane odpowiednio nie stanowią żadnego problemu. Czasami jednak zdarza się tak, że instalacja wodna przejdzie próbę ciśnieniową, ale po jakimś czasie pojawia się awaria. Często także zdarza się tak, że rura zostaje niedostatecznie głęboko wsunięta do gniazda złączki.
– Zamarzanie wody – instalacje mogą zostać także zniszczone przez zamarzniętą wodę – wtedy następuje rozsadzanie konstrukcji przez lód. Dlatego też z tego powodu należy zrezygnować z umieszczenia takiej instalacji w pokojach nieogrzewanych, albo je odpowiednie zaizolować, jeśli nie możemy wybrać innego pomieszczenia. Gdy planujemy nie ogrzewać danego pomieszczenia z rurami zimą przez jakiś czas, powinno się bezwzględnie opróżnić instalację z wody.
Zabezpiecz mieszkanie przed zalaniem
Wyciek pojawia się czasami także z powodu uszkodzenia rury podczas wiercenia otworów w ścianie bądź w podłodze. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie fotograficznej dokumentacji zanim ukryje się instalację pod wylewką, tynkiem czy glazurą. Jednak gdy się tego nie zrobiło, podczas remontu warto użyć przyrządu do wykrywania metalu lub plastiku. Gdy następuje awaria albo pojawia się wyciek powinno się jak najszybciej odciąć dopływ wody. Tylko takie działanie może skutecznie zmniejszyć szkody, jakie się bezpośrednio związane z zalaniem mieszkania. Dlatego też warto zdecydować się na zawory kulowe (kołnierzowe, kątowe, ze śrubunkiem czy filtrem itd). Ten element instalacji pozwala na natychmiastowe odcięcie wody. Więcej o zaworach kulowych można przeczytać na http://www.zawory.com.pl/zawory-kulowe-kolnierzowe,z,21.html.