Jak usunąć wosk z pomnika?

impregnacja nagrobków

Święto Wszystkich Świętych już za nami. Większość rodzin odwiedzała groby swoich zmarłych nawet w najdalszych zakątkach kraju. Niestety po pewnym czasie nagrobki mogą ulec zniszczeniu. Plamy z wosku nie są trudne do usunięcia. Jak zatem usunąć plamy z wosku, które spływają na pomnik?

Impregnacja – zadbaj o prawidłową pielęgnację kamienia naturalnego!

Pomniki i nagrobki są zazwyczaj zbudowane w oparciu o kamienie naturalne w formie dekoracyjnej. Może to być marmur, granit lub piaskowiec. Usuwanie plam powstałych na skutek wyciekającego wosku potrafi być naprawdę uciążliwe. Skrobanie i następne czyszczenie nie jest proste, dlatego też warto zabezpieczyć strukturę kamienia przed niezapowiedzianymi problemami. Impregnacja kamienia naturalnego to jedna z najważniejszych czynności, które należy wykonywać systematycznie. W przypadku pomników powinno to odbywać się przynajmniej dwa razy w roku. Dzięki impregnacji powstaje dodatkowa powłoka hydrofobowa, która ma na celu zabezpieczenie struktury kamienia przed zniszczeniem.

Usuwanie wosku z odplamiaczem

Problem wosku przy okazji Wszystkich Świętych to dosyć oczywiste zjawisko. Znicze napełnione są wkładami, które powstają dzięki woskowinie. Niestety w wielu przypadkach wosk przelewa się poza obudowę znicza i trafia na powierzchnię pomnika. Usunięcie wosku nie jest skomplikowane, czasem wystarczy do tego zwykła szpachelka. Jednakże, kiedy nie zareagujemy mogą powstać plamy.W tym przypadku może być o wiele trudniej. Jak usunąć wówczas wosk z pomnika? Potrzebny nam do tego będzie specjalny preparat. Najlepiej jest postawić na coś sprawdzonego. Tym środkiem może być dedykowany odplamiacz do usuwania wosku z kamieni naturalnych.

HMK R 52 – odplamiacz do kamieni naturalnych

Impregnacja, pielęgnacja i czyszczenie. Tak pokrótce może wyglądać cały etap działania na strukturze powierzchni kamieni naturalnych. Nagrobki są narażone na działanie warunków atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że w naszym kraju występują cztery pory roku co może wpływać jeszcze silniej. Odplamiacz do czyszczenia wosku HMK R52 to idealny wybór. Sprawdź więcej informacji na https://kamchemia.pl/.