Jak wybrać idealne drzwi do swojego domu?

Drzwi w mieszkaniu

Drzwi to jeden z podstawowych elementów każdego domu czy mieszkania, są nam po prostu niezbędne. Powinniśmy zatem zadbać o to, aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie. W poniższym artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i jakie drzwi będą najlepsze dla naszych potrzeb. Przyjrzymy się zarówno kwestii funkcjonalności, jak i estetyzmowi. 

Drzwi wejściowe

W przypadku drzwi wejściowych nasz wybór jest dosyć ograniczony. Musimy postawić na bezpieczne rozwiązanie. Najlepszym wyborem będą oczywiście drzwi antywłamaniowe z porządnymi zamkami, wizjerem i zapornicą (z łańcuchem). Powinniśmy zrezygnować również z delikatnych ozdób, takich jak przeszklenia, która łatwo zbić i które ułatwiłyby zadanie włamywacza… Istotną kwestią, którą możemy już swobodnie wybrać, będzie dla nas kolor – drzwi wejściowe powinny pasować do przedpokoju, ale i elewacji (jeśli mamy dom) lub sieni bloku, w którym mieszkamy (choć tą kwestią niewiele osób się przejmuje). Ponadto takie drzwi powinni być otwierane do wewnątrz. 

Drzwi w mieszkaniu i domu

W domu i mieszkaniu mamy już jednak znacznie większy wybór. Możemy wybrać nie tylko klasyczne drzwi skrzydłowe, ale i przesuwne oraz harmonijkowe. Skrzydłowe (także z przeszkleniami) sprawdzą się dosłownie w każdym pomieszczeniu. Same przeszklenia można wybrać mleczne – nic przez nie nie będzie widać, ale będzie przedostawać się przez nie światło i tym sposobem w sąsiednich pomieszczeniach stanie się nieco jaśniej. Z pewnością drzwi skrzydłowe powinny pojawić się w łazience, a także w sypialniach czy gabinecie. Pozwalają na prywatność i najlepiej ograniczają przedostawanie się dźwięków. Drzwi przesuwne natomiast to ciekawe rozwiązanie – sprawdzą się w pomieszczeniach minimalistycznych, ale i tych stylizowanych na styl azjatycki (Chiński czy Japoński). Drzwi przesuwne najlepiej sprawdzą się w jadalni czy salonie. Potrzebują jednak zwykle dość sporo miejsca na ścianach. Natomiast do najmniejszych pomieszczeń i mieszkań najlepszym rozwiązaniem będą drzwi harmonijkowe na wymiar. Można je zastosować w kuchni, salonie, jadalni, spiżarni czy garderobie (wystarczy wydzielić specjalną wnękę i zamówić drzwi harmonijkowe na wymiar odpowiadający naszym potrzebom). Takie drzwi znajdziemy na stronie http://www.drzwi-harmonijkowe.pl/.