Jaki powinien być projektant wnętrz

projektant wnętrz Wrocław

Projekt wnętrza to coś więcej niż tylko estetyka. Chodzi o znalezienie kreatywnych rozwiązań projektowych w środowiskach wewnętrznych, przy jednoczesnym wspieraniu zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia mieszkańców oraz poprawie ich jakości życia.

Specjalistą, który dba o te aspekty jest projektant wnętrz zatrudniony w biurze architektonicznym. Katowice i Warszawa to te miasta w Polsce w których najczęściej korzysta się z porad i pomocy biur architektonicznych świadczących usługi projektowania wnętrz.

Jak pracuje projektant wnętrz

Podstawowym zadaniem projektanta wnętrz jest możliwość stworzenia przestrzeni, która jest estetyczna i funkcjonalna. Projektant jest zaangażowany niemal we wszystkie aspekty procesu projektowania, dlatego powinien być nie tylko dobrym słuchaczem ale umieć zaspokoić różne potrzeby swoich klientów wynikające z planowania przestrzeni. Projektant wnętrz to nie tylko specjalista od doboru odpowiednich kolorów i dekoracji do wnętrza ale znawca obecnych standardów branżowych związanych z materiałami i innymi elementami.

projektowanie wnętrz Wrocław

Obowiązki projektanta wnętrz

  • planuje, projektuje wnętrza budynków mieszkalnych, handlowych lub przemysłowych
  • zleca podwykonawstwo w zakresie instalacji, wyposażenia, akcesoriów, farb i tapet, prac artystycznych, mebli i dekoracji do wnętrz oraz przedmiotów pokrewnych
  • analizuje koszty materiałowe, a następnie przedstawia je klientowi do zatwierdzenia
  • współpracuje z innymi profesjonalistami, takimi jak wykonawcy, architekci czy inżynierowie

Dodatkowe umiejętności

Projektant wnętrz to osoba, która powinna posiadać szeroki zakres wiedzy praktycznej, ale przede wszystkim cechować się wysublimowanym smakiem, kreatywnością, wyobraźnią przestrzenną oraz dobrą znajomością trendów panujących w projektowaniu pomieszczeń i przestrzeni. W tej branży liczy się profesjonalizm i fachowe podejście do trudnych projektów. Ponadto projektant wnętrz musi być również osobą dobrze zorganizowaną po to aby być w stanie dotrzymać terminów projektu. Każde biuro architektoniczne ma zwykle zatrudnionych projektantów wnętrz i architektów, bardzo często są to eksperci którzy ze sobą współpracują przy powierzonych projektach. Przykładem takiego jest biuro architektoniczne Gigaarchitekci, które ma akurat swoją siedzibę na Górnym Śląsku a konkretnie w Katowicach.