Zamek to element ryglujący, który nie tylko zamyka drzwi, ale też utrzymuje je w danej pozycji. Podczas wyboru ważne jest odpowiednie dopasowanie rodzaju zamka do drzwi oraz estetyka. Dlatego w dalszej części artykułu podpowiemy jak dobrać zamek do drzwi, aby posłużył nam wiele lat.
Zamki do drzwi – rodzaje
Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje zamków. Wśród najbardziej popularnych możemy zaliczyć między innymi:
-zamki wpuszczane, które można podzielić na zamki krótkie, wielopunktowe, listwowe,
-zamki wewnętrzne są niewidoczne po zamknięciu drzwi; montuje się je na skrzydle drzwiowym,
-zamki mechaniczne w których ryglowanie i odryglowanie odbywa się dzięki przekręceniu klucza we wkładce patentowej,
-zamki automatyczne można włożyć między standardowym zamkiem mechanicznym a zamkiem z napędem elektrycznym;
-zamki elektromechaniczne posiadają napęd elektryczny, który pozwala odryglować skrzydło drzwi, dzięki czemu otwieranie drzwi może odbywać się za pomocą smartfona, pilota czy też czytnika linii papilarnych,
-zamki magnetyczne, które są idealnym rozwiązaniem, dla domów jednorodzinnych, pracowni, gabinetów. Umożliwiają one ciche zamykanie drzwi.
Godną zaufania firmą, która oferuje zamki do drzwi jest producent zawiasów drzwiowych Anmark. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji zawiasów a także w dystrybucji zamków i uszczelek do drzwi od najlepszych producentów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów, koniecznie zajrzyj na stronę internetową podlinkowana poniżej:
https://zawias.pl/kategoria-produktu/produkty/zamki-magnetyczne/
Rodzaje drzwi
Jeśli chcemy dopasować zamek do drzwi powinnyśmy znać ich rodzaje. Do najbardziej popularnych można wyróżnić między innymi:
– Drzwi wejściowe, które powinny zapewniać wysoką ochronę przed włamaniem, dlatego zamki odgrywają tutaj bardzo duże znaczenie. W tym wypadku wybierane są najczęściej zamki nawierzchniowe oraz wpuszczane.
– Drzwi wewnętrzne w domu, mieszkaniu czy też biurze nie wymagają tak solidnego zabezpieczenia jak w przypadku drzwi wejściowych. W tym wypadku stosuje się najczęściej krótkie zamki z wewnętrzna zapadką lub rolką bez ryglowania.
– Drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne montuje się w razie pożaru dla zabezpieczenia przed ogniem i dymem. Zastosowanie tych drzwi wiąże się z szczegółowymi regulacjami prawnymi. Bowiem zamki montowane w tych drzwiach muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.
– Drzwi ewakuacyjne montuje się w miejscach gdzie jest duża liczba ludzi, aby zabezpieczyć miejsce przed ewentualnym pożarem, dlatego muszą one posiadać możliwość otwarcia od wewnątrz bez potrzeby użycia.