Konstrukcja stalowe, które nie rdzewieją. Ciekawostki dotyczące cynkowania

Konstrukcja stalowa

Istnieje wiele interesujących faktów dotyczących stali. Czy wiesz, że stal jest najczęściej odzyskiwanym materiałem na świecie? Ponad dwie trzecie ton stali w niektórych krajach powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu. Istnieją również fascynujące fakty dotyczące stali ocynkowanej, z której wykonywanych jest wiele konstrukcji mających być odporne na rdzewienie.

Stal ocynkowana jest zanurzona w stopionym cynku, dzięki czemu nie rdzewieje. Proces ten zabezpiecza wierzchnią warstwę przed korodowaniem będącym naturalnym procesem. A oto kilka ciekawostek na temat cynkowania stali.

Kto wynalazł cynkowanie?

Stal ocynkowana została nazwana na cześć osiemnastowiecznego włoskiego naukowca, Luigiego Galvaniego. Luigi Galvani (1737-1798) był nie tylko wybitnym fizykiem swoich czasów, ale także lekarzem, filozofem i biologiem. Kiedy 50 lat później odkrycie Sir Humphry’ego Davy’ego doprowadziło do zrozumienia, że ​​cynk w kontakcie z żelazem może chronić żelazo przed rdzewieniem w procesie elektrochemicznym, procedura powlekania żelaza cynkiem stała się znana jako „galwanizacja” na cześć Luigiego.

Stal ocynkowana jest niedrogim elementem konstrukcyjnym i materiałem budowlanym, a jej otrzymanie kosztuje stosunkowo niewiele. Natomiast jej alternatywa, stal nierdzewna, kosztuje od czterech do pięciu razy więcej niż stal ocynkowana. Każdy spawacz, który pracuje ze zwykłą stalą, może również pracować ze stalą ocynkowaną, chociaż spawacze potrzebują ochrony przed oparami cynku. Do wykonania konstrukcji lub produkcji ze stali nierdzewnej potrzebne jest specjalistyczne szkolenie, a koszt robocizny w przypadku stali nierdzewnej jest o około 50 procent wyższy.

Wytrzymałość cynkowanych konstrukcji stalowych

Budynki i konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej mogą nie wymagać konserwacji przez 50 lat lub dłużej. Czyli, decydując się na garaż pokryty blachą cynkową można spać spokojnie przez długi czas, bez obawy o rdzewnienie.

Więcej na temat stali i konstrukcji jakie mogą być z niej tworzone dowiesz się pod adresem http://metalservice.info.pl/