Koszt montażu pompy ciepła w starym domu z grzejnikami

energia pompa ciepła

Montaż pompy ciepła kojarzy nam się głównie z nowym budownictwem. Jednak urządzenie pompy ciepła można zamontować w budynku już istniejącym, a nawet w starym budownictwie. W taką zmianę sposobu ogrzewania swojego domu zdecydował się właściciel domu z lat 70. Czy taka zmiana była do niego opłacalna? Ile musiał zainwestować pieniędzy? Czy to jest opłacalne? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.


Montaż pompy ciepła

Dotychczas w wspomnianym budynku zamontowany był kocioł węglowy – taki jaki stosowano w ówczesnych czasach, stworzony przez okolicznego fachowca. W roku 2020 gospodarze żużli 4,5 tony w całym sezonie grzewczym. W październiku roku 2021 została zamontowana powietrzna pompa ciepła. Sam montaż urządzenia potrwał około 12 godzin dzięki sprawnej pracy dwuosobowej ekipy.

Ściany wspomnianego domu wykonane są z pustaka i czerwonej cegły, z kanałem powietrznym pomiędzy nimi. Dom został docieplony w 2018 roku styropianem grafitowym grubości 10 centymetrów. Instalacja centralnego ogrzewania została założona w roku 2013 – zastosowano grzejniki płytowe. Ze względu na koszty, gospodarze zdecydowali się pozostawić zamontowane grzejniki ścienne. Ekipa montująca pompę ciepła, wykonała dokładne płukanie instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki są obecnie zasilane woda o niższej temperaturze niż w przypadku pieca węglowego, jednak za to w sposób ciągły, co pozwala utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach.

Warto pamiętać, że urządzenie tj. pompy ciepła jest bardziej ekonomiczne w sytuacji niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, czyli ściennego lub podłogowego. Pozostawienie przez inwestora starych grzejników płytowych powoduje, że instalacja jest ciut mniej wydajne, jednak patrząc pod kątem finansowym, mimo wszystko dalej opłacalna. W tym przypadku efektywność pracy pompy ciepła można zwiększyć jedynie poprzez odpowiednie docieplenie domu. W związku z tym gospodarz zdecydował się na docieplenie całej połaci dachowej. Decyzja ta była motywowana tym, że przez dach ucieka najwięcej ciepłego powietrza – nawet do 30 %. Tylko w domu, w którym zamontowane są stare żeliwne grzejniki, należy dokonać ich całkowitej wymiany lub zmienić system centralnego ogrzewania.

Wycena montażu pompy ciepła

Na cenę całej inwestycji składa się:

  • Zasobnik CWU 200 l
  • Gaz R32
  • Pompa ciepła typu split 9 kW, trójfazowa
  • Podwyższona efektywność energetyczna pompy ciepła
  • Temperatura na zasilaniu do 60oC
  • Zawory potrzebne do montażu
  • Części potrzebne do montażu, np. zawór trójdrogowy, filtr z magnezem, jednostkę zewnętrzną, przewody elektryczne, itp.
  • Kształtki mosiężne
  • Montaż od strony gazowej i hydraulicznej
  • Konfiguracja urządzenia pompy
  • Pompa w standardzie sterowana przez internet (zdalne sterowanie)
  • Dokumentacja
  • Robocizna
  • Transport

Całkowita cena inwestycji wyniosła około 30 000 złotych.

Opinia inwestora

Temperatura w wspomnianym domu, po zamontowaniu urządzenia pompy ciepła, utrzymuje się na poziomie 22-23oC. Oczywiście na początku inwestorzy musieli odpowiednio skonfigurować urządzenie, czyli ustawić krzywą grzewczą. Samo urządzenie jest ciche i praktycznie bezobsługowe. Na szczęście gospodarz może regulować temperaturę powietrza i wody w zakresie kilku stopni. Za pomocą aplikacji w telefonie może na odległość, z dowolnego miejsca mającego dostęp do Internetu, można dokonywać tych zmian.

Ówczesne ogrzewanie węglowe wymagało dość dużej atencji. Stary piec dość często się zapychał, a dym przedostawał się do pomieszczeń mieszkalnych. Możliwość regulacji temperatury również była dość skomplikowana. Natomiast komfort użytkowania obecnej pompy ciepła jest wyjątkowo prosta i nieskomplikowana.

Sprawdź ofertę pomp ciepła w sklepie Oszomega: https://www.oszomega.pl/sklep/kategoria-produktu/pompy-ciepla/.