Odzież patriotyczna – nosić czy nie nosić?

odzież patriotyczna sportowa

Wiele ostatnio mówi się o odzieży patriotycznej. Odzież taka w ostatnich paru latach stała się bardzo modna. Kilka lat temu mało kto w niej chodził, a zazwyczaj było ona wykonywana za pomocą domowych metod. Do niedawna była również kojarzona z prawą stroną polskiej sceny politycznej. Obecnie dostęp do odzieży patriotycznej jest bardzo dogodny. W internecie możemy znaleźć przynajmniej kilka dużych sklepów (Surge Polonia, Fightershop, Patrioty itp.), które mają w ofercie odzież patriotyczną. Podejście do patriotyzmu również się zmieniło, dlatego ubiór patriotyczny nie jest oceniany tak jednoznacznie jak kiedyś. 

Czy nosić odzież patriotyczną?

Odzież patriotyczna oprócz tego, że jest bardzo popularna to bywa również całkiem gorącym tematem w wielu dyskusjach. Przeciwnicy noszenia koszulek na co dzień, mają wiele argumentów, podobnie zresztą jak zwolennicy. Generalnie podejście przeciwników jest zdominowane przez pogląd, że noszenie na co dzień takiej odzieży, może spowodować spowszednienie symboli narodowych. Osoby takie podnoszą również argument, że do odzieży patriotycznej należy podchodzić podobnie jak do żołnierskiego munduru galowego. Głównie chodzi o to, że mundur taki nie powinien być noszony w sytuacjach, które mogą spowodować obrazę symboli narodowych.

Odzież patriotyczna jest noszona przez wielu ludzi. Ludzi tych możemy nazwać zwolennikami odzieży patriotycznej oraz głównymi klientami sklepów takich jak Surge Polonia. Osoby te w przeciwieństwie do opisanych wyżej, są zdania że noszenie odzieży patriotycznych na co dzień jest dobrą postawą. Uważają tak z kilku powodów ale jako najważniejsze podają:

  • propagowanie wydarzeń historycznych (koszulki patriotyczne wykorzystują często motywy wydarzeń historycznych, postaci polityki, wojska, nauki lub sztuki);,
  • popularyzację dumy narodowej: oczywiście chodzi i zdrowe podejście do tego tematu. Duma narodowa Polaków była mocno nadszarpnięta szczególnie w latach dziewięćdziesiątych, kiedy w kraju panował bieda. Obecnie osoby propagujące koszulki patriotyczne uważają, że należy odwracać ten trend,
  • koszulki patriotyczne bardzo często z humorem oraz lekką ironią podchodzą do historii, przez co w pewien sposób edukują poprzez zabawę.

Więcej na surgepolonia.pl.