Ogrody zimowe całoroczne czy sezonowe – co wybrać?

Kiedy decydujemy się na budowę ogrodu zimowego musimy zadecydować o kilku kwestiach związanych z jego dokładnym położeniem na działce, czy ma stanowić osobny budynek czy przylegać bezpośrednio do naszego domu mieszkalnego, z jakich ma być materiałów i czy ma być sezonowy czy całoroczny. W poniższym artykule zajmiemy się właśnie tą ostatnią kwestią – czy lepiej postawić na ogród całorocznych czy na sezonowy?

Rodzaje ogrodów

Dwoma podstawowymi rodzajami ogrodów zimowych są ogrody całoroczne oraz ogrody sezonowe. Czym się dokładnie różnią? Jak sama nazwa na to wskazuje – z jednych możemy korzystać przez okrągły rok, nawet podczas najchłodniejszy dni zimą, a w przypadku drugim jedynie w “sezonie”, który, jeśli chodzi o ogród zimowy, zaczyna się wczesną wiosną, a kończy późną jesienią. Ogrody różnią się konstrukcją i zastosowaniem. Ponadto w ogrodach zimowych całorocznych zastosowane jest ogrzewanie, co nie ma miejsca w przypadku  sezonowych. Co prawda, możemy postarać się je nieco ogrzać za pomocą elektrycznego grzejnika, ale efekt nigdy nie będzie taki sam, jak wtedy, gdybyśmy zdecydowali się na konstrukcję całoroczną.

Ogrody zimowe sezonowe

Zacznijmy od przyjrzenia się ogrodowi sezonowemu – jego konstrukcja ma niską wagę, gdyż składa się z profili aluminiowych, które wewnątrz są wypełnione poliwęglanem lub szkłem. Szkielet tego rodzaju nie jest barierą cieplną, zimą więc nie utrzymają we wnętrzu dodatniej temperatury. Zaś latem będzie gorąco, ale z powodu szczelin w konstrukcji do środka będzie dostawać się chłodniejsze powietrze, co wpłynie na komfort użytkowników. Ogród sezonowy to doskonałe miejsce, jeśli chcemy przechowywać rośliny zimą (a latem umieścić je w donicach na werandzie czy w ogrodzie) – skutecznie ochroni nasze ulubione kwiaty przed chłodem, śniegiem i silnym wiatrem. Jednak to miejsce nie będzie możliwe do użytkowania, kiedy będzie zbyt chłodno na zewnątrz, gdy nie jest w żaden sposób ogrzewane. Jak wspomnieliśmy wyżej – można pomyśleć o elektrycznym grzejniku. Lekka konstrukcja sprawdzi się również idealnie do zabudowy tarasu lub balkonu.

Ogrody zimowe całoroczne

Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrodów całorocznych. Można w nich przebywać nawet wtedy, kiedy za oknem jest mróz. Konstrukcja ta jest wykonana z materiałów, które zapewniają szczelność i pozwalają na zastosowanie skutecznego ogrzewania. To doskonałe miejsce do uprawiania cytrusów i egzotycznych roślin. Można też je potraktować jako kolejny pokój użytkowy – jadalnia, przedłużenie salonu, pokój do odpoczynku czy nawet oryginalny gabinet, w którym, przykładowo, można czytać książki, oglądać seriale czy pracować na laptopie. Więcej o ogrodach zimowych można znaleźć tutaj – http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.