Ogrody zimowe i ich różnorodne zastosowania

Ogrody zimowe w Warszawie

Ogrody zimowe zdobywają wśród polaków coraz większą popularność. Z racji tego, że mogą mieć wielorakie zastosowanie coraz więcej osób decyduje się na ich budowę. Kiedyś pełniły one głównie funkcję kwiecistych oranżerii – obecnie wraz z rozwojem technologii grzewczych i budowlanych – ogrody zimowe służą często, jako przedłużenie salony, pokoje relaksu, jadalnię czy nawet domowe siłownie. Jak widać, ich wszechstronność czyni je niezwykle praktycznym rozwiązaniem dającym spore możliwości.

Ogród zimowy.

Popularnym obecnie zastosowaniem ogrodów zimowych jest ich wykorzystanie przy rozbudowie salony. Takie rozwiązaniem może znacznie rozjaśnić wnętrze nawet dużego pomieszczenia i sprawić, aby stało się ono bardziej przytulne. Inną ciekawą propozycją z zastosowaniem ogrodu zimowego jest wykorzystanie go, jako pomieszczenia łączącego dwa budynki. Oczywiście w takim przypadku jego planowanie należy zacząć w fazie projektowania tych budowli. Coraz częściej spotykane są także ogrody zimowe w postaci pasaży ciągnących się wzdłuż budynku. To ciekawe rozwiązanie, które znacznie rozszerza przestrzeń do wykorzystania w danej budowli.

Co warto pamiętać decydując się na ogród zimowy?

Planując budowę ogrodu zimowego warto jest skorzystać z pomocy ekspertów (np.  ogrodyzimowe.warszawa.pl ) na tym polu oraz nie oszczędzać na wykonaniu, ponieważ niezwykle ważne jest, aby był on szczelny, a przy jego wykonaniu użyto wysokiej jakości materiałów. Sprawi to, że wybudowany ogród zimowy będzie dużo lepiej trzymał ciepło oraz zdecydowanie łatwiej i taniej będzie można go ogrzać. Oczywiście mowa tu przede wszystkim o całorocznych ogrodach zimowych.

Ogród zimowy na wsi

Ponadto przy stawianiu ogrodu zimowego bardzo ważne jest ustalenie lokalizacji. Będzie miała ona wpływ na późniejsze jego zastosowanie. Jak można się domyślić chodzi tu głównie o stopień nasłonecznienia, który jest zależny od tego, w którą stronę świata będą zwrócone szyby ogrodu zimowego. Przykładowo – jeśli zdecydujemy się na ogród zimowy zwrócony ku południowi będziemy musieli brać pod uwagę duże nasłonecznienie, a co za tym idzie pomyśleć nad systemem wentylacji oraz przyciemnionymi szybami. Będziemy się jednak mogli cieszyć pełnią nasłonecznienia niemal przez cały rok. Natomiast orientując ogród zimowych na północ oświetlenie będzie niewielkie, ale równomierne.

Podsumowanie.

Jak widać ogrody zimowe dają nam bardzo duże możliwości, których wykorzystanie zależy już od naszej pomysłowości. Warto jest poszukać w internecie inspiracje, które mogą nam dać ciekawe pomysły na własne interesujące realizacje ogrodu zimowego.

Ciekawe orzykłady ogrodów zimowych:
https://www.ofdesign.net/interior-design/tips-for-proper-care-of-the-plants-in-the-winter-garden-3494