Oświetlenie domowego biura

oświetlenie biurowe

Praca w domu staje się coraz częstszą praktyką, szczególnie w czasach, w których jesteśmy narażeni na choroby, zakażenia i wirusy. Aranżując domowy gabinet, należy wybrać odpowiednie oświetlenie, które nie będzie przeszkadzać w pracy.

Odpowiednie oświetlenie to podstawa

Wybór odpowiedniego źródła światła jest znacznie ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Dobrze dobrana lampa oraz żarówka, nie będą męczyć oczu, które i tak pracują na najwyższych obrotach. Praca przy komputerze, projektowanie na papierze to ogromny wysiłek dla oka, dlatego warto uchronić je przed jeszcze większym wysiłkiem. Lampy powinny dawać efekt naturalnego, dziennego światła. Źródłem światła nie powinna być też jedna lampa. Główne, ogólne oświetlenie uchroni przed kontrastem, który powstaje pomiędzy miejscem źle oświetlonym a monitorem. Jest to niezwykle męczące i przede wszystkim szkodliwe dla naszego wzroku. Może się przyczynić do pojawienia się problemów z widzeniem. Dobrze wybrać również lampę, która będzie oświetlać miejsce pracy. Kierunkowe światło da możliwość wyrównania powstałego kontrastu i odciąży oczy. Dobrze wybrać lampę, którą można ustawiać pod swoje indywidualne potrzeby, aby jak najlepiej dopasować źródło światła. Długie ramie, które można regulować i wykrzywiać “pod siebie” sprawdzi się niemalże idealnie.

oświetlenie biura

Warto wiedzieć, że…

…najlepsza i najbezpieczniejsza moc żarówki dla pracy przy biurku to 60W. Z kolei odległość żarówki od miejsca, które chcemy oświetlić, powinna wynosić około 35 cm. Ustawienie również ma znaczenie. Źródło światła powinno znajdować się po przekątnej od ręki prowadzącej (dla praworęcznych światło powinno padać z lewej strony i odwrotnie). Rozwiąże to problem zasłaniania światła.

Aranżacja biura

Wiedząc, jakie żarówki i oświetlenie jest dla nas odpowiednie, znacznie łatwiej będzie wybrać lampę. Odpowiednio dobrana lampa będzie świetnym dodatkiem do całej aranżacji biura, doda mu profesjonalizmu lub nowoczesności, w zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy. Plafon, czyli lampa w formie płaskiego klosza świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu, które stylizowane jest na styl nowoczesny lub skandynawski. Lampka, którą chcemy postawić na przykład na biurku, również nie musi być typową, biurową lampą. Ceramiczne lampy stołowe będą nie tylko dobrze odgrywać swą rolę, ale również będą stylowym akcesorium, z designerskim smakiem.