Podłoga fornirowana – jasna czy ciemna? Która lepiej sprawdzi się w mieszkaniu w bloku?

Podstawowe narzędzia domowe

Wybór koloru podłogi do niewielkiego mieszkania w bloku, zwłaszcza o ekspozycji północno zachodniej, może być trudny. Wybór określonego koloru drewna zawsze stanowi bazę do dalszej aranżacji każdego wnętrza. Istotny jest również fakt, iż podłogi nie zmienia się zbyt często, zatem już na początku planowania i projektowania dobrze jest poważnie zastanowić się nad tym, jaką podłogę wybrać – jasną czy ciemną. 

Co to jest podłoga fornirowana?

Zanim przejdziemy do porad dotyczących kolorystyki podłóg wyjaśnimy czym tak w ogóle jest tytułowa podłoga fornirowana. Otóż, jest to podłoga składająca się z trzech podstawowych warstw. Najważniejszy element konstrukcyjny stanowi płyta HDF wyróżniająca się podwyższoną twardością. Wierzchnia warstwa tworzona jest ze szlachetnego drewna w postaci cienkiego płatu forniru naturalnego. Najniższa warstwa zrobiona jest z innych gatunków drewna. Samo zabezpieczenie wierzchniej warstwy może być różne. 

Ciemna podłoga fornirowana

Ciemne podłogi fornirowane to niezwykle wyrafinowane rozwiązanie, które będzie bardzo dobrze prezentować się na dużej przestrzeni, np. w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią. Ciemne drewno zestawiane jest przez projektantów z białymi  meblami albo ciemnymi masywnymi. Należy pamiętać, że ciemna podłoga drewniana położona w ciemnym pomieszczeniu może okazać się przytłaczająca w połączeniu z ciemnym kolorem ścian, dlatego lepiej zestawiać ją z jasnymi kolorami. 

Więcej na temat zalet ciemnej podłogi można przeczytać w artykule https://venifloor.com/news/ciemna-podloga-drewniana-synonim-elegancji/

Zalety jasnej podłogi fornirowanej

Małe mieszkania potrzebują zabiegów optycznie powiększających przestrzeń takich jak lustra i jasne kolory. Dlatego też lepiej w takich przestrzeniach sprawdzają się podłogi fornirowane w jaśniejszych kolorach lub o barwie naturalnego drewna, np. dąb skandynawski. Decydując się na jasną podłogę nie musimy już wtedy tak bardzo ograniczać się z kolorem ścian i mebli, a zatem możemy wybrać nieco ciemniejsze warianty.