Pozwolenie na budowę garażu

Garaż

Duży garaż, może służyć nie tylko jako miejsce w którym parkujemy samochód. Coraz częściej staje się on małym warsztatem lub pomieszczeniem gospodarczym do przechowywania.

Wymagania związane z budową

Prawo budowlane dokładnie określa w którym momencie wymagane jest pozwolenie na budowę garażu wolnostojącego. Jeżeli powierzchnia garażu nie przekracza 35 m2, nie musisz zabiegać o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że zgłosisz taki fakt do inspektora nadzoru budowlanego. Garaże o powierzchni większej niż wspomniana lub garaże dwukondygnacyjne wymagają pozwolenia. Musisz je uzyskać także w momencie, gdy na działce powyżej 500 m2 znajdują się więcej niż dwa obiekty typu: wiata, garaż, oranżeria czy ganek. Pozwolenie możemy uzyskać w urzędzia miasta, gminy lub w starostwie, w zależności od miejsca zamieszkania. Formalności muszą być dopełnione przed rozpoczęciem budowy garażu, żeby mieć pewność że nie działamy przeciw prawu. W przypadku stalowych i blaszanych garaży, które ściśle nie są powiązane z gruntem, nie musisz starać się o pozwolenie na budowę.

Zasady położenia garażu wolnostojącego

Budując garaż wolnostojący, musimy zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy prawa budowlanego, które dokładnie określają umiejscowienie garażu na działce. Jeżeli garaż jest zwrócony do sąsiedniej działki ścianą bez okien lub drzwi, musimy umieścić go co najmniej 3 metry od granicy działki. Jeżeli umiejscowiony jest ścianą z oknami i drzwiami, odległość to minimum 4 metry. W momencie gdy Twoja działka budowlana ma szerokość do 16 metrów, a długość garażu wynosi 5,5 metra, musi zostać zachowana odległość ściany od granicy wynosząca 1,5 m. Jeżeli na sąsiedniej działce postawiony jest garaż lub budynek gospodarczy przy granicy działki, również możesz go postawić bezpośrednio przy krawędzi. Obiekt nie może przekraczać wielkości i szerokości budynku, który znajduje się na sąsiedniej działce.

Poza przepisami i wymogami prawnymi, warto zastosować się do kilku zasad, które ułatwią korzystanie z garażu. Zwróć uwagę na to, żeby podjazd do budynku był możliwie jak najkrótszy i prosty. Im większy podjazd wykonamy, tym zwiększone będą koszty związane z jego utwardzeniem. Warto również pomyśleć o pozostawieniu dodatkowej przestrzeni przed garażem. W późniejszym czasie może być potrzebna na dodatkowe miejsce postojowe.

Opłaty administracyjne

Jeżeli decydujemy się na budowę garażu, który na stałe powiązany jest z gruntem, musimy liczyć się z koniecznością opłaty podatku. W przypadku garażu przynależącego do budynku mieszkalnego stawka wynosi 4,78 m2. Jeżeli wybraliśmy garaż wolnostojący, opłata to 7,90/m2. Tak jak w przypadku pozwolenia na budowę, garaże wykonane z blachy i stali, które nie są powiązane z gruntem – zwolnione są z podatku.

Masz w planach budowę garażu wolnostojącego lub chcesz dobudować go do części domu? Sprawdź realizacje firmy Piotr: http://piotr.com.pl/