Szkoła przysposabiająca do pracy to wyjątkowa placówka edukacyjna. Przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, a także tych z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Warto pamiętać o tym, że jej zadaniem jest nie tylko przygotowanie swoich podopiecznych do możliwości podjęcia pracy, ale również lepszego startu w dorosłe życie.
To wszystko zapewnia program nauczania, który duży nacisk kładzie nie tylko na kształcenie praktycznych umiejętności. Ważne miejsce zajmuje w nim rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz interpersonalnych.
Co wyróżnia szkołę przysposabiającą do pracy?
Szkoła specjalna przysposabiająca do pracy to przede wszystkim miejsce, w którym młodzież – pod okiem doświadczonych pedagogów – uczy się wszystkiego tego, co może być dla nich niezbędne w dorosłym życiu. Taka placówka wyróżnia się nowoczesnym wyposażeniem, które jest w pełni dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.
Młodzież może między innymi korzystać z zajęć w nowoczesnych salach gimnastycznych, pracowniach językowych albo specjalnych pracowniach gospodarstwa domowego.
Zajęcia w szkole przysposabiającej do pracy
Wśród zajęć prowadzonych w szkole przysposabiającej do pracy, możemy wskazać zarówno te, których celem jest przygotowanie uczniów do podjęcia pracy, jak i te, które mają za zadanie nauczyć ich sprawnego funkcjonowania w codziennym życiu. Właśnie z tego powodu wymienić należy takie przedmioty, jak: zajęcia rozwijające komunikowanie się, kształtujące kreatywność albo te z funkcjonowania osobistego i społecznego.
Bardzo ważne miejsce w programie kształcenia szkoły przysposabiającej do pracy zajmuje przysposobienie do pracy. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nie tylko w środowisku zawodowy, ale dodatkowo lepiej pomagają radzić sobie w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. Tutaj uczniowie mogą uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w pracowni gospodarstwa domowego, gdzie przyrządzają proste posiłki, uczą się nakrywać do stołu czy też pieką ciasta.
Ponadto, mogą rozwijać swoje umiejętności związane z obsługą urządzeń biurowych. Ciekawym rozwiązaniem się też zajęcia o bardziej artystycznym charakterze, jak na przykład te poświęcone ceramice, ogrodnictwu, czy też wytwarzaniu przedmiotów dekoracyjnych. W codziennym życiu nieocenione z całą pewnością okażą się zajęcia krawieckie, prowadzone w specjalnie do tego przygotowanej pracowni. Można tam nabyć umiejętności z szycia ręcznego i maszynowego, albo robienia na drutach.
Jak widać, program nauczania w szkole przysposabiającej do pracy obejmuje wiele bardzo ciekawych i różnorodnych zajęć. Dzięki nim uczniowie mogą lepiej przygotować się do podjęcia pracy i samodzielnie zadbać o swoje podstawowe potrzeby, na przykład przyrządzić posiłek.