Remont po przeprowadzce

Po przeprowadzce do nowego domu czy mieszkania zazwyczaj wystarczy przenieść swoje meble i już zacząć żyć, inaczej jest w przypadku starszego budownictwa. Warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby przeprowadzić generalny remont.

Zaplanuj remont

Remont w domu, zwłaszcza generalny, to bardzo duże przedsięwzięcie pod wieloma względami – logistycznym i nie tylko. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką najlepiej zrobić, jest plan działania. Zaplanowanie wszystkich czynności związanych z remontem pozwoli Ci ustalić priorytety i, co za tym idzie, kolejność wykonywania zadań. Ustalenie harmonogramu i kolejności zadań sprawi, że przeprowadzisz remont i naprawy sprawnie i znacznie szybciej, gdybyś niczego nie planował. Ponadto będziesz mógł rozplanować także budżet remontowy, choć warto mieć zawsze jeszcze trochę pieniędzy na „czarną godzinę” – zawsze może się okazać, że trzeba wydać na dodatkowe i nieprzewidziane wcześniej prace. Na samym początku powinno się wykonać prace, które są najpilniejsze i sprawiają najwięcej problemów. Na koniec zaś powinno się zostawić drobne działania i naprawy, które nie pozostawiają (bądź pozostawiają bardzo mało) brudu, kurzu itd, które można zrealizować sprawnie i szybko.

Działaj  

Wykonanie planu działania i ustalenie terminu remontu to pierwszy sukces. Kolejnym działaniem powinny być niezbędne zakupy. Zaleca się, aby wykonywano je dwa miesiące przed planowanymi pracami. Dlaczego tak wcześnie? Może się bowiem okazać, że wymarzona tapeta czy glazura jest dostępna tylko na zamówienie, a niedostarczenie potrzebnych materiałów na czas to przedłużenie remontu.

Kolejność prac

Przy planowaniu zakupów należy mieć przede wszystkim na uwadze kolejność wykonywanych działań. Najbardziej poważne prace powinny być wykonywane na samym początku – takie jak wymiana okien, stawianie czy wyburzanie ścian, prace przy różnego rodzaju instalacjach, naprawy tynku czy tez wymiana parapetów. Dopiero później można zabrać się za instalację ogrzewania podłogowego czy wymiany rur ogrzewania centralnego. Następnie odnowa ścian itd. Każde z tych działań powinno być dokładnie przemyślane. Jeśli nie znasz się na remontach możesz zasięgnąć rady albo poszukać o tym informacji. Przykładowo w przypadku poprowadzenia czy naprawy jakiejkolwiek instalacji warto zainteresować się dodatkowymi elementami, takimi jak korytka kablowe czy dławnice, które znacznie mogą ułatwić wymianę przewodów w przyszłości i zapewnią im prawidłowe działanie przez długie lata.