Rozwiązania dla osób niepełnosprawnych

vimec

Obecnie o wiele bardziej niż kiedykolwiek wcześniej dba się o komfort osób niepełnosprawnych, wdrażając rozwiązania ułatwiające im samodzielne poruszanie się po przestrzeni publicznej i korzystanie z wielu obiektów. Najważniejsze jest jednak umożliwienie pokonania schodów, które są największą barierą architektoniczną – to z kolei oferują rozwiązania dostarczane m.in. przez firmę VIMEC.

platforma dla niepełnosprawnych vimec

Jak pokonać schody?

Schody są różne – wąskie lub szerokie, strome lub delikatnie się wznoszące, wewnętrzne lub zewnętrzne, proste lub z zakrętami. Łączy je jedno – dla osoby niepełnosprawnej ich samodzielne pokonanie jest trudne, a często wręcz niemożliwe. Na szczęście z myślą o nich powstają różne rozwiązania, dzięki którym schody przestają być przeszkodą. Z uwagi na różne rodzaje schodów, trudno mówić o rozwiązaniu uniwersalnym, dlatego firma VIMEC, a w ślad za nią inne przedsiębiorstwa o podobnym profilu działalności, oferują różnorodne urządzenia oraz pomoc w doborze odpowiedniego dla danego obiektu bądź jednostkowych potrzeb. Co zatem można znaleźć w ofercie?

Platformy dla niepełnosprawnych

To bez wątpienia najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ w większości przypadków osoba niepełnosprawna może skorzystać z platformy bez konieczności czyjejkolwiek pomocy. Platformy dla niepełnosprawnych mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, a ze względu na ich różne rodzaje, można montować je obok schodów (działają wtedy podobnie do wind, mówi się o nich „platformy pionowe”) bądź wzdłuż nich (platformy przyschodowe, schodowe).

vimec

Krzesełka schodowe

Montowane we wnętrzach budynków wzdłuż schodów, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na transport osoby niepełnosprawnej na krzesełku. Wygodne, ale w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, konieczne jest posiadanie wózka inwalidzkiego na obu kondygnacjach, a dodatkowo, niezbędna jest pomoc opiekuna w przesiadaniu się z wózka na krzesełko i z powrotem.

Schodołazy

To rozwiązanie, które wymaga pomocy opiekuna osoby niepełnosprawnej, ale za to sprawdza się w wielu miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie innych urządzeń. Zaletą jest również to, że schodołaz może być transportowany, przez co warto go posiadać i wozić ze sobą w bagażniku (zmieści się tam bez problemu), a dzięki temu schody nie będą stanowić przeszkody nawet tam, gdzie brak rozwiązań dla niepełnosprawnych wdrożonych przez administratora budynku.

Wymienione powyżej rozwiązania są podstawowe, jeśli chodzi o umożliwienie osobom niepełnosprawnym pokonywanie schodów. Firma VIMEC ma je wszystkie w swojej ofercie, dlatego warto sięgnąć po jej urządzenia, ponieważ cieszą się bardzo dobrymi opiniami.