Śruby trapezowe oraz nakrętki stanowią jeden z najważniejszych elementów napędowych wielu maszyn, a także innych urządzeń. Ich nazwa jest ściśle związana z samą budową, bowiem gwint śruby ma kształt trapezu. W poniższym artykule przedstawiamy kilka niezbędnych informacji dotyczących budowy oraz rodzajów śrub trapezowych. Dzięki nim można lepiej poznać specyfikę komponentów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania urządzeń w niemal każdej dziedzinie przemysłu.
Budowa śrub trapezowych
Śruby trapezowe wyróżniają się bardzo prostą budową. Ich elementem charakterystycznym jest zarysowany trapezowo gwint. Takie rozwiązanie pozwala z jednej strony na precyzję pozycjonowania, a także jest w stanie przenosić nawet bardzo duże obciążenia. Wytrzymałość wspomnianych części wynika przede wszystkim z bardzo trwałych materiałów, z jakich są wykonane. Najczęściej są to stal węglowa lub stal nierdzewna.
Dzięki temu śruby trapezowe doskonale radzą sobie nawet w bardzo wymagających warunkach pracy, gdzie narażone są na przykład na kontakt z wilgocią. Takie rozwiązanie często wykorzystywane jest w przemyśle spożywczym.
Rodzaje śrub trapezowych
Mimo że wszystkie śruby trapezowe posiadają gwinty trapezowe, to możemy wyróżnić dwa rodzaje tych niezawodnych elementów maszyn. Pierwszym z nich są śruby trapezowe symetryczne, natomiast drugim śruby trapezowe niesymetryczne.
Śruby trapezowe symetryczne (określane również jako metryczne) są łącznikiem uniwersalnym, mogącym pracować w obu kierunkach. Bardzo często możemy je spotkać w urządzeniach o stosunkowo niewielkich prędkościach, jak przykładowo imadła. Drugi rodzaj śrub trapezowych (inaczej zwany śrubami pociągowymi) posiada tylko jeden kierunek ruchu roboczego. Z powodzeniem wytrzymują duże obciążenia, a spotykane są głównie w prasach śrubowych.
Jakie śruby trapezowe wybrać?
Jak już zostało wspomniane, śruby trapezowe to niezawodne elementy maszyn, które są niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Właśnie dlatego warto postawić na takie, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://e-srubytrapezowe.pl/22-prety-i-sruby-trapezowe.