System odwadniający na działce. Sprawdź na czym polega drenaż

ogród działkowy

Wiele gruntów jest zróżnicowanych pod względem ukształtowania terenów. Wówczas system nawadniania działki może nie sprawować się po nasze myśli. System drenarski polega przede wszystkim na zapewnieniu prawidłowego odpływu wody z gruntów jak i ochronę samych fundamentów budynku. Dzięki temu zabezpieczamy cały budynek.

W jakich przypadkach zastosowanie systemu drenarskiego jest nieopłacalne?

Jak już wcześniej wspominaliśmy warto jest zwracać uwagę na kilka aspektów takich jak rodzaj gruntu, ukształtowanie terenu i poziom wody gruntowej. Istnieją jednak przypadki, kiedy drenaż może nie sprawdzić się wcale. Szczególnie będzie to nieopłacalne na suchych gruntach, kiedy to poziom wody gruntowej utrzymuje się kilka metrów pod poziomem. Niekorzystnym miejscem są również tereny podmokłe i obszary, na których występuje woda naporowa.

rury drenarskie

System drenażowy

Elementy wchodzące w skład systemu drenażowego to przede wszystkim rury drenarskie, studzienki (rewizyjne i zbiorcze). Dodatkowym elementem są folie i kształtki tunelowe, które służą przede wszystkim jako forma zabezpieczająca. Rury drenażowe powstają najczęściej z tworzyw sztucznych takich jak PVC i PE, dzięki czemu są lekkie, wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W trakcie tworzenia sieci drenarskiej należy pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu rur i studzienek. Rury drenarskie układamy we wcześniej przygotowanych wykopach, które powinny być utworzone pod takim kątem, aby woda mogła w sposób naturalny spływać w rurach. Głębokość wykopów powinno oscylować w granicach 60-70 cm. Płytkie umiejscowienie rur pod gruntem może doprowadzić do zbyt intensywnego nawodnienia podłoża.

Rury drenarskie i folie tunelowe do zabezpieczenia

Agru Frank to miejsce, które umożliwi Ci w prosty sposób na stworzenie prawidłowego systemu nawadniającego do ogródka czy działki. Dzięki temu całość gruntu będzie zawierać właściwy stopień wilgotności, a rośliny i inne uprawy będą rosły bez większych zarzutów. Rury drenarskie z PVC i PE, folie tunelowe i inne materiały dostępne w sprzedaży Agru Frank na https://www.agru-frank.pl/.