Podnośniki koszowe, określane także jako podesty ruchome, to niezwykłe urządzenia, jakie należą do grupy maszyn dźwigowych oraz maszyn transportu bliskiego. Wszystkie tego typu urządzenia są podległe Urzędowi Dozoru Technicznego. Do czego właściwie służy taki podnośnik?
Podnośniki koszowe
Na tego typu podest składa się wysięgnik, czyli specjalne ramię hydrauliczne, którym można swobodnie manewrować, oraz zamontowany na jego końcu kosz albo platforma z licznymi zabezpieczeniami w postaci balustrad oraz czasami szyb, które mają za zadanie uchronić pracownika przed upadkiem czy poślizgnięciem i wypadnięciem z urządzenia. Warto zauważyć, że takie szyby mogą, ale oczywiście nie muszą, być przezroczyste. Takie urządzenia mają podstawowe zadanie – unieść pracownika na konkretną, wymaganą wysokość, aby ten mógł wykonać swoją pracę. W zależności od typu urządzenia, pracownik może kierować nim z kosza albo jest potrzebny dodatkowa osoba na dole – operator, który zajmuje się sterowaniem. Warto wspomnieć o możliwościach tych urządzeń – mogą one osiągać różne wysokości maksymalne, od zaledwie kilku, do nawet kilkudziesięciu metrów – 50, 70 bądź więcej. Podnośniki koszowe to bardzo stabilne i pewne urządzenia. Skonstruowano je tak, aby zapewniały bezpieczeństwo i maksymalnie minimalizowały możliwość upadku czy poślizgnięcia. Podnośniki koszowe są bardzo proste w obsłudze, ale aby móc nimi kierować trzeba zaopatrzyć się we właściwe uprawnienia, gdyż nieznajomość zasad BHP, brak wiedzy na temat działania i brak doświadczenia może doprowadzić do tragedii i sprawi, że praca w koszu stanie się niezwykle niebezpieczna.
Zastosowanie maszyn dźwigowych
Urządzenia dźwigowe są stosowane w szeroko pojmowanym przemyśle, podczas wszelkich prac budowlanych – czyli związanych ze wznoszeniem czy demontażem różnego rodzaju budowli, mostów i innych konstrukcji. Podnośniki koszowe doskonale sprawdzą się także podczas takich prac, jak mycie okien w wysokich budynkach, naprawa dachu, odśnieżanie rynien, usuwanie sopli, a także naprawa i odnowa elewacji. Wykorzystuje się je także podczas montażu kamer na zewnątrz budynków oraz konserwacji sygnalizacji świetlnej lub latarni. Podnośniki, dźwigi stosuje się również do takich prac, jak montowanie wielkoformatowych plakatów na billboardach czy dekoracji na święta w miastach. Z tego typu urządzeniami można spotkać się także w sadach i parkach.
Wynajem dźwigów czy kupno?
Maszyny dźwigowe okazują się przydatne do wielu prac wysokościowych. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie często bardzo skomplikowanych prac. Dostęp do maszyn dźwigowych jest ułatwiony można z nich skorzystać decydując się chociażby na opcję wynajmu. Na Śląsku wynajem dźwigów cieszy się dużym zainteresowaniem stąd też nie brakuje firm, które oferują opcję wynajmu. Żory, Bytom, Mikołów to lokalizacje na Śląsku w których dużym powodzeniem cieszy się wynajem dźwigów i podnośników. Więcej o ofercie wynajmu znajdziesz na stronie firmy Roj Rudolf – https://uslugi-dzwig.pl