Termoizolacja w postaci docieplania granulatem sprawa się świetnie w miejscach, które trudno ocieplić płytami czy matami w sposób pozwalający zachować ciągłość ocieplenia lub gdy chcemy szukać alternatywy dla pianki termoizolacyjnej. Do tego stosowanie granulatów ułatwia naprawę ocieplenia poddasza. Nadaje się ona zarówno do nowo budowanych, jak i do remontowanych domów. Oto, co warto wiedzieć o docieplaniu granulatem styropianu, wełny czy włóknami celulozowymi.
Kiedy stosować docieplanie granulatem?
Dzięki granulatowi można ocieplać trudno dostępne przestrzenie stropodachów i dachów skośnych budowanych z wiązarów kratowych, pod którymi nie ma poddasza użytkowego. Granulaty wykorzystuje się również do wypełniania szczeliny powietrznej w ścianach warstwowych podczas ich docieplania. Często stanowią one warstwę stropu czy podłogi drewnianej. Niestety granulaty mają gorszy współczynnik przewodzenia ciepła niż materiały pod postacią płyt czy mat. Trzeba więc układać je grubszą warstwą – na przykład zamiast 20-centymetrowej płyty trzeba stawiać 28 cm granulatu. W wielu wypadkach są jednak niezastąpione, ponieważ w czasie aplikacji szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki, a usunięcie ich w czasie naprawy docieplenia poddasza jest prostsze.
Jak układa się granulat?
Granulatu nie układa się ręcznie, lecz wdmuchuje za pomocą specjalnego urządzenia tak samo jak piankę termoizolacyjną – o której można więcej dowiedzieć się na https://www.prodartech.pl/pianka-poliuretanowa/. Izolacji można więc nadać dowolną grubość. Praca jest prowadzona najczęściej wtedy, gdy dom jest już zamknięty. Trwa ona wtedy znacznie krócej niż gdyby układać izolację za pomocą płyt czy mat. Podobnie naprawa ocieplenia poddasza wykonanego z granulatu staje się krótsza. Materiału nie składa się na budowie. Przywozi go ekipa wykonująca pracę, a płaci się za niego według rzeczywistego zużycia.
Granulowana wełna mineralna
Granulat wytwarza się tylko z wełny kamiennej. Tworzą go jej strzępki nasączone impregnatem hydrofobicznym, który je zlepia. Dzięki temu, że wełna kamienna jest materiałem niepalnym, szczelnie ułożona warstwa granulatu stanowi bardzo dobre zabezpieczenie konstrukcji przed ogniem i jego rozprzestrzenianiem się podczas pożaru. Granulat z wełny można łączyć z innymi materiałami, na przykład z pianką termoizolacyjną docieplając poddasze nieużytkowe podczas termomodernizacji domu. W ten sposób zwiększa się izolacyjność termiczną stropu, likwiduje mostki, które tworzą na przykład jego belki konstrukcyjne, czy szczeliny na połączeniach ułożonych wcześniej materiałów ocieplających w postaci płyt.