Trwałość połączeń kształtek elektrooporowych

pe100RC - kształtka

Kiedy nie znano jeszcze specjalistycznych tworzyw sztucznych, rury łączyło się na pakuły lniane, zwane również konopnymi. Jest to nic innego jak półprodukt otrzymywany podczas przerobu słomy lnianej. Gorszej jakości półprodukt wykorzystywało się jako szczeliwo, co miało swoje wady i zalety. Wadą była konieczność każdorazowego nawinięcia odpowiedniej liczby pakuł na gwint i dokręcenia z odpowiednią siłą. Nie było to takie proste, potrzeba było do tego dużego doświadczenia, żeby nie zawinąć za dużo zwojów. Oczywiście były też zalety – takie łączenia można było rozkręcać i skręcać wiele razy bez utraty szczelności.

Tak czy owak zrezygnowane wkrótce z pakuł lniany na cześć kształtek elektrooporowych – zwłaszcza w rozwiązaniach przemysłowych, gdzie liczy się czas budowy, a raz stworzonego rozwiązania nie zmienia się zbyt często. Jeżeli kładziemy pod ziemią rurę kanalizacyjną z plastiku (np. wzmocnionego PE-100RC), to przecież nie po to, żeby następnego dnia przyjść i zmienić kierunek biegu rury. Dlatego można z powodzeniem tworzyć trwałe połączenia z użycie kształtek zgrzewanych elektrooporowo, oszczędzając przy tym bardzo dużo czasu.

Jest jeszcze jedna korzyść z takiego rozwiązania: przewidywalna szczelność. Każda rura i kształtka posiada odpowiedni kod kreskowy, który jest odczytywany przez nagrzewnicę. Ta zaś – na podstawie tych danych – samodzielnie dopasowuje takie parametry jak czas pracy, czas nagrzewania i inne, niezbędne ustawienia w procesie łączenia elementów, które są uzależnione również od bieżących warunków meteorologicznych, wilgotności, temperatury etc. Dzięki temu zyskujemy pewną powtarzalność procesu, które oczekuje się przecież przy budowie profesjonalnych systemów połączeń np. między zakładami chemicznymi czy przy odprowadzeniu ścieków.

Podsumowując, choć wykorzystanie kształtek elektrooporowych niesie ze sobą pewne wady, są one nie istotne z punktu widzenia branż, w których się ich używa. Zgrzew elektrooporowy jest za każdym razem szczelny i trwały. Nie potrzeba doświadczenia aby wiedzieć, ile pakuł nawinąć, nie potrzebujemy również znać siły przy dokręcaniu, bo na całej trasie rurociągu nie ma żadnego gwintu. Są to ewidentny korzyści które spowodowały, że rynek coraz częściej skłania się w stronę kształtek elektrooporowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę: https://www.agru-frank.pl/produkty/ksztaltki-i-rury-pe-100rc/ksztaltki-pe-elektrooporowe-15.html