Tuleje samocentrujące – czym są i jakie mają zastosowanie?

Tuleje samocentrujące inaczej zwane są również tulejami rozprężno-zaciskowymi. Służą one do wydajnego przenoszenia napędu. Tuleje samocentrujące nie posiadają skomplikowanej budowy. Składają się mianowicie z pojedynczego stożka (samohamującego) oraz wyposażone są ponadto w gwintowane otwory demontażowe. Są łatwo dostępne za pomocą klucza imbusowego.

Przeznaczenie i montaż

Tuleje samocentrujące przeznaczone są dla małych kół pasowych oraz serwonapędów. Siła osiowa, powstająca w czasie montażu, może być wykorzystywana podczas osadzania łożysk kulkowych. Przed montażem należy pamiętać o tym, aby dokładnie oczyścić powierzchnię stykową piasty i wału. Następnie wspomniane elementy pokrywane są cienką warstwą oleju mineralnego. Na wał zakładana jest tuleja i wsuwa się ją w otwór piasty. Elementy należy spasować ze sobą zgodnie z wymaganiami. Śruby mocujące należy dokręcać równo i stopniowo.

Tuleje – demontaż

W celu demontażu należy poluzować wszystkie śruby mocujące. Następnie śruby trzeba wyjąć i przenieść do otworów demontażowych. Powinny być one dokręcane równomiernie do momentu, aż poluzuje się przednia tuleja. Śruby mocujące należy poluzować ponownie. Przenieść do otworów demontażowych pierścienia pośredniego, po czym delikatnie dokręcać do momentu, aż pokaże się nam wyłącznie pierścień stożkowy.

Jeśli szukasz niezawodnych produktów do budowy maszyn, zapoznaj się z asortymentem Polmech. Znajdziesz tam szeroki wybór niezbędnych produktów, które usprawnią każdą pracę: https://www.czescimaszyn.pl/