Urządzamy kuchnię. Na co zwrócić uwagę?

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, które jest najczęściej eksploatowane. Dla jednych jest to miejsce w którym przyjmuje się gości, spożywa posiłki z całą rodziną dla innych zaś tylko i wyłącznie pomieszczenie w którym przygotowują posiłki. Bez względu na to jaką spełnia funkcję musi być dobrze rozplanowana i użytkowa. Na co więc zwrócić uwagę podczas jej projektowania? Mamy kilka cennych porad.

Projektant wnętrz – niezbędna pomoc

O ile jesteśmy w stanie wybrać sobie dodatki do wnętrza kuchennego, kolor ścian, trudniej będzie z odwzorowaniem naszego pomysłu w rzeczywistości. Pomocną radą służy projektant wnętrz. Jeśli nie jesteśmy pewni tego jakie kolory w kuchni czy rozstaw mebli będzie dobrym rozwiązaniem, projektant jest w stanie stworzyć dla nas wizualizację projektu. Przykładowe projekty kuchni można podejrzeć na stronie  http://kompleksowo.pl/#kuchnie

Meble kuchenne

Tuż obok sprzętów kuchennych meble są jednym z ważniejszych elementów wyposażenia. Jeśli chodzi o kuchnię jest to pomieszczenie w którym przydają się meble z dużą ilością zamykanych szafek czy szuflad. Idealnym rozwiązaniem są meble na wymiar, które wszystko pomieszczą zwłaszcza, że w kuchni jest mnóstwo akcesoriów. Na kuchnie na wymiar decyduje się coraz więcej osób zwłaszcza tych, które nie mogą pochwalić się dużym metrażem w kuchni. Kuchnie na wymiar umożliwiają także zabudowę sprzętu AGD, a to sprzyja uzyskaniu miejsca.

Podział na strefy

Słysząc o podziale pomieszczenia na strefy w pierwszej kolejności na myśl przychodzi aranżacja salonu. Zapomina się o tym, że kuchnia również powinna być podzielona na strefy. Dzięki temu uzyskamy wyodrębniona przestrzeń użytkową. Myśląc o podziale na strefy w kuchni powinny być takie 3 podstawowe (rzecz jasna o ile wielkość pomieszczenia na to pozwala) należy tutaj wymienić strefę przygotowywania posiłków, zmywania, spożywania posiłków.

Rozmieszczenie sprzętów

Wszyscy dokładnie wiemy jak ważne i niezbędne są sprzęty kuchenne. By zadbać o pełną funkcjonalność wnętrza kuchennego nie możemy zapomnieć o rozsądnym rozplanowaniu tego gdzie będzie stał dany sprzęt. Jeśli każdego dnia korzystamy z mikrofali dobrze by była usytuowana gdzieś gdzie będzie na wyciągnięcie ręki.  To samo dotyczy kuchenki elektrycznej funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie go wzdłuż blatu dzięki czemu podczas przygotowania posiłków będziemy mieć miejsce na to by gotowe posiłki położyć na blacie i dokończyć ich przyrządzania.

projekt nowoczesnej kuchni
Przykład nowoczesnej kuchni: koncepcja vena-kuchnie.pl.