Urządzenia dla niepełnosprawnych – jakie wybrać?

Osoba na wózku inwalidzkim

Na dzisiejszym rynku można znaleźć wiele interesujących urządzeń dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, którzy z jakiś powodów mają problem z poruszaniem się, co skutkuje niekiedy niemożliwością pokonania barier architektonicznych, takich jak schody, podjazdy czy wysokie krawężniki. Do najpopularniejszych urządzeń tego rodzaju można zaliczyć schodołaz, specjalistyczne platformy, windy czy krzesełka schodowe.

Likwidacja barier

Jak wspomniano wyżej – wśród najbardziej typowych barier architektonicznych możemy znaleźć schody, wysokie krawężniki chodników czy podjazdy pod domem. Najczęściej występującymi barierami, które powodują najwięcej kłopotu niepełnosprawnym, są schody. Można się bowiem znaleźć z nimi dosłownie wszędzie – w domach mieszkalnych, budynkach publicznych, na dworcach, w galeriach itd. Likwidacja tego typu barier jest bardzo istotna dla wszystkich tych osób, które mają pewne problemy z poruszaniem się na co dzień. Brak odpowiednio dużej windy w bloku może skutecznie uniemożliwić takiej osobie nawet wychodzenie na zewnątrz, co odcina ją od świata i życia społecznego. Bariery tworzą ograniczenia. Ale można temu zaradzić – nabywając odpowiednie urządzenie dla osób niepełnosprawnych.    

Schodołaz

Najlepszym wyborem wydają się windy. Ale nie zawsze można je umieścić w istniejącym już budynku. Bardzo często potrzebują one dość dużo miejsca do zagospodarowania, a także dodatkowe pomieszczenie na maszynownie. Podnoszące platformy sprawdzą się w przypadku wolnostojących rodzinnych domów, ale takich, które nie posiadają więcej niż jedno czy dwa piętra. Innym rozwiązaniem jest platforma przyschodowa, którą montuje się na specjalnych uchwytach zamieszczonych na ścianie na całej długości schodów. To bardzo bezpieczne urządzenie, które posiada liczne zabezpieczenia, i odpowiednio umiejscowione przyciski, które pozwalają korzystać z takim platformy samodzielnie, ale nie nadaje się ona w przypadku każdego rodzaju schodów i klatki schodowej. Można postawić jeszcze na znacznie mniejsze krzesełko albo schodołaz. Krzesełka schodowe montuje się przy ścianie na specjalnych uchwytach, które znajdują się na ścianie, albo i szynach, zamieszczonych na schodach. Niestety, niekiedy zajmują sporo miejsca. Nie zdają egzaminu na wąskich schodach. Schodołaz to natomiast najmniejsza i najtańsza maszyna ze wszystkim tu wymienionych. Przy tym warto zauważyć, że jest również bardzo łatwa w obsłudze. Można zakupić schodołaz gąsienicowy albo kroczący. To doskonałe rozwiązanie na wysokich i wąskich schodach, na których nie można nic zamontować. Więcej informacji na temat takich urządzeń można poznać na: https://www.platformy-przyschodowe.pl/schodolaz-gasienicowy-t09.