Wybór wanny nie jest łatwą decyzją. Należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, a wśród nich funkcjonalnością każdego z tych rozwiązań w konkretnej łazience, walorami estetycznymi oraz spójnością z całym wystrojem.
Wanny wolnostojące
Wanny wolnostojące mogą stać samodzielnie. Nie potrzebują dodatkowego stelaża, nie utrzymują się na innej konstrukcji. Są zupełnie samodzielne. Wanny tego typu są najstarszym wariantem. Niegdyś tworzone były wszystkie z żeliwa, później zaczęto zastępować je stalowymi konstrukcjami, nieco tańszymi w produkcji. Dzisiaj wanny żeliwne są prawdziwym rarytasem i nowe można kupić za kwoty kilku tysięcy, a nawet kilkunastu tysięcy złotych, często są produktami dostępnymi na specjalne zamówienie klienta.
Dzisiaj najczęściej spotyka się wanny wolnostojące wykonane z akrylu. Są one lekkie, zatem łatwe w transporcie oraz montażu.
Do jakich łazienek sprawdzi się wanna wolnostojąca?
Wanna wolnostojąca sprawdzi się w przypadku wnętrz w stylu glamour, retro, a także nowoczesnym. Wszystko zależy w jakim stylu wannę kupimy. Czy będzie to prosta nowoczesna konstrukcja, czy też stylizowana wanna na ozdobnych nóżkach.
Kupując wannę wolnostojącą musimy mieć na uwadze to, że jej czyszczenie zabierze nam nieco więcej czasu niż w przypadku wanny do zabudowy. Warto też zwrócić uwagę na ilość miejsca potrzebnego do jej montażu. Zazwyczaj potrzebujemy więcej niż w przypadku wanny w zabudowie.
Wanny do zabudowy
Wanny przeznaczone do zabudowy wykonane są zazwyczaj z akrylu. W sklepach znajdziemy wiele różnego typu modeli wanien, od tych symetrycznych po wanny narożnikowe. Wanny przeznaczone do zabudowy mogą być wyposażone w dysze do jakuzzi. Wanny do zabudowy zajmują zazwyczaj mniej miejsca niż w przypadku tych wolnostojących. Poszukując wielofunkcyjnego rozwiązania, które pozwoli na długą kąpiel i szybki prysznic bez zachlapania łazienki, warto rozważyć prostą wannę do zabudowy, którą można wyposażyć w parawan nawannowy.