Zalety i wady stosowania minikoparek w budownictwie

Minikoparki to urządzenia, które są najczęściej stosowane do pracy na niewielkich powierzchniach. Maszyna przede wszystkim nie niszczy podłoża, co często ma miejsce w przypadku tradycyjnych koparek. Sprawdź, jakie zalety i wady niesie użytkowanie minikoparek.


Minikoparki – charakterystyka

Konstrukcyjnie minikoparki niewiele różnią się od tradycyjnej wersji. W skład wyposażenia wchodzą gąsienice do minikoparek, lemiesze czy obrotowe kabiny. Do podstawowych cech minikoparek należą uniwersalność, wielofunkcyjność oraz kompaktowe wymiary.

Zalety i wady minikoparek

Najczęściej wskazywaną zaletą minikoparek jest stosunkowo niska cena. Atrakcyjna cena nie ma negatywnego wpływu na funkcjonalności sprzętu. Małe rozmiary koparki idealnie sprawdzą się w przypadku wykopywania ziemi pod fundamenty czy przy budowie oczek wodnych. Możemy je wykorzystywać wszędzie tam, gdzie pracujemy w trudno dostępnych miejscach. Minikoparki, pomimo niewielkich gabarytów cechują się dużą mocą, są mobilne i zwrotne. Do atutów tej maszyny budowlanej możemy również zaliczyć możliwość użycia na podmokłych podłożach. Nie musimy obawiać się o zapadanie lub ugrzęźnięcie minikoparki w błocie, co często ma miejsce w przypadku tradycyjnych koparek. Maszyny o małym rozmiarze precyzyjniej usuwają grunt. Dodatkowym atutem jest cicha praca minikoparek, która sprawia że możemy je wykorzystać również do pracy wewnątrz budynku. Są lekkie i nie powodują zniszczenia podłoża. Oprócz stosunkowo niskiej ceny, minikoparki nie powodują wysokich kosztów eksploatacyjnych. Wykorzystywanie tego typu maszyn jest ekonomiczne i gwarantuje niskie zużycie paliwa z uwagi na mały silnik.

Minikoparki to rozwiązanie w którym ciężko wskazać konkretne wady. Do najważniejszej możemy zaliczyć fakt, że mały rozmiar koparki może się nie sprawdzić przy dużych robotach ziemnych. Jeżeli pracujemy na dużej powierzchni, warto wybrać tradycyjną koparkę.

Gąsienice do minikoparek

Większość minikoparek wyposażona jest w gąsienice, które służą jako napęd. Możemy wyróżnić modele gumowe i stalowe. Stalowe gąsienice do minikoparek są trwałe i cechują się zwiększoną zdolnością przełajową. Guma, dzięki swojej miękkości, nie powoduje jednak dużych uszkodzeń podłoża np. trawników, chodników czy kostek brukowych. Podwozie koparki umieszczone jest pod jej korpusem, który napędza gąsienice oraz urządzenie. Do podwozi zaliczamy typ stacjonarny oraz mobilny. Wersja stacjonarna jest szersza niż korpus maszyny, co wpływa na zwiększenie stabilności konstrukcji. Może mieć jednak negatywny wpływ na wykonywanie manewrów i mobilność w małych przestrzeniach. Mobilny korpus, pozwala na modyfikację rozstawu osi, dopasowując go do szerokości korpusu koparki. Gąsienice do koparek w różnych rozmiarach znajdziesz w ofercie firmy Entrack: https://entrack.pl/kategoria-produktu/podwozia-gasienicowe/gasienice-gumowe/.