Zastosowania, które ułatwiają życie niepełnosprawnym


Coraz częściej mamy styczność z zastosowaniami, które ułatwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Ulepszanie miasta z myślą o osobach ograniczonych fizycznie powoduje, że takie osoby nie są skazane na ciągłe przebywanie w domu lub zależność od drugiego człowieka.
Coraz to bardziej miasta stają się komfortowe i bezpieczne dla niepełnosprawnych.
Coraz więcej udogodnień

W dużych miastach nietrudno zauważyć coraz to więcej miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niesprawnych fizycznie. Możemy również napotkać specjalnie dostosowane dworce, centra handlowe oraz różne budynki publiczne wyposażone w platformy, windy dla niepełnosprawnych oraz podjazdy. Ułatwia to bardzo dostęp do komunikacji, dostanie się na wyższe piętra w budynku oraz po prostu spędzanie czasu wolnego. Kolejnym dobrym zastosowaniem jest system dźwiękowy na przystankach komunikacji miejskiej, który jest praktyczny i wygodny dla osób z problemem wzroku. Coraz częściej także przejścia dla pieszych są wyposażone w system dźwiękowy. Dzięki takiemu zastosowaniu, osoba niewidoma nie musi martwić się, że wyjdzie na ulicę na czerwonym świetle, a dodatkowo płyty bąbelkowe poinformują ją, że znajduje się blisko jezdni i powinna się zatrzymać. Kolejnym elementem ułatwiającym życie niepełnosprawnym jest dostosowanie wysokości pojazdów oraz peronów. Takie działanie ułatwia dostanie się do komunikacji miejskiej na wózku inwalidzkim. Elementem coraz częściej zmienianym w miastach jest wyeliminowanie wysokich progów oraz krawężników, które utrudniają jazdę wózkiem.

Jak ułatwić sobie życie?

Osoby niepełnosprawne, które mieszkają w bloku bez windy, przeważnie nie opuszczają domu bądź muszą liczyć na pomoc innych aby wyjść na spacer. Przeważnie jest to ciężka sytuacja zarówno dla osoby niepełnosprawnej, jak i jej opiekuna. Znoszenie osoby po schodach bywa męczące oraz niebezpieczne. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest zakup sprzętu ułatwiającego dostanie się na wyższe piętro. Urządzenie takie nazywa się schodołaz.
Można zamówić taki sprzęt internetowo. Producenci zapewniają, że po dostawie schodołazu do domu, klient zostanie przeszkolony. Jest to dodatkowy atut. Schodołaz możemy zakupić już od 2800zł. Mając na myśli swoje bezpieczeństwo, oraz większe możliwości uważam, że warto jest się zdecydować na kupno takiego sprzętu. Niesie on ze sobą wiele korzyści.

Podsumowanie

Udogodnień dla niepełnosprawnych jest coraz więcej. Miejmy nadzieję, że z biegiem czasu uda nam się wyeliminować wszystkie bariery, a niepełnosprawni będą mogli czuć się komfortowo oraz swobodnie poruszać się w mieście.