Życie bez barier – urządzenia dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawna osoba na wózku

Likwidacja barier

Bariery architektoniczne, takie jak schody, wysokie krawężniki czy podjazd przed domem mogą być ogromną przeszkodą dla starszych, chorych czy niepełnosprawnych. Wiele z takich osób nie potrafi ich pokonać. W takim wypadku zazwyczaj spędzają całe dnie w domu, odcięci od świata zewnętrznego. Jednak dla takich osób powstały liczne urządzenia, które pozwalają się po nich poruszać pokonywać pojedyncze stopnie przed blokiem mieszkalnym czy kilka pięter.

Urządzenia dla niepełnosprawnych

  • Schodołazy – jednym z takich urządzeń są schodołazy. To funkcjonalne i nie wymagają żadnego montażu maszyny gąsienicowe, które służą do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Schodołazy pozwalają poruszać się nawet na najbardziej stromych schodach. Ich minusem jest to, że osoba niepełnosprawna nie może obsłużyć ich samodzielnie, ale schodołazy znacznie odciążają kręgosłup opiekuna. Takie urządzenie doskonale sprawdzi się w domach, ale także i obiektach publicznych – są łatwe w obsłudze i należą do najtańszych maszyn tego typu.
  • Krzesełko schodowe – czyli winda schodowa, to bardzo nowoczesne i niezwykle praktyczne urządzenie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się po schodach – z wchodzeniem i/lub ze schodzeniem z nich. Takie krzesełko doskonale zda egzamin we wszelkich instytucjach publicznych czy firmach i szkołach, ale także i w gospodarstwach domowych. Dostępne na polskim rynku modele umożliwiają montaż nawet w niewielkich pomieszczeniach – krzesełka schodowe można złożyć, dzięki czemu zyskuje się nieco więcej przestrzeni. Więcej o windach schodowych możesz dowiedzieć się na stronie https://www.platformy-przyschodowe.pl/winda-schodowa.
  • Windy dla niepełnosprawnych – takie urządzenia mogą być różnego rodzaju. Producenci oferują windy elektryczne, hydrauliczne czy towarowe. Wszystkie je można zainstalować zarówno w miejscach publicznych, jak i w obiektach prywatnych. To bardzo funkcjonalne i wytrzymałe maszyny. Zapewniają sprawną i cichą pracę. Ponadto osoba starsza bądź niepełnosprawna może obsłużyć tego rodzaju urządzenie samodzielnie.
  • Platformy – wśród urządzeń dla niepełnosprawnych znajdziemy także różnego rodzaju platformy – pionowe, schodowe czy sufitowe. Takie maszyny można stosować na zewnątrz. Pozwalają dostać się na wyższe kondygnacje budynku. To bardzo trwałe i wytrzymałe urządzenia. Można zakupić model z szybem lub bez, w szybie murowanym czy maszynę wolnostojącą.