Śląski rynek nieruchomości

Jeżeli poszukujecie aktualnie mieszkania na w obrębie aglomeracji śląskiej ten poradnik jest dla was. Czym charakteryzuje się rynek mieszkań na Śląsku?

Jakie typy budynków znajdziemy na Śląsku

Śląsk jest niezwykle różnicowanym architektonicznie miejscem. Bogata architektura miejska sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. W jakich budynkach zatem możemy kupić mieszkanie?

Kamienice

Tak jak w przypadku wszystkich miast w Polsce tak i centra wszystkich miast na śląsku obfitują w kamienice. Najczęściej są one zlokalizowane w najstarszych częściach miast, wokół rynku i przy głównych ulicach.

Niebywałą zaletą kamienic jest ich urok, walor historyczny a także wysokie sufity i duże metraże. Zasadniczą wadą kamienic jest jednak ich wygłuszenie. Najczęściej drewniane stropy, mimo remontów podłóg, zastosowania wygłuszenia wydają stukot podczas chodzenia. Jeżeli ktoś mieszka nad nami na pewno dokładnie będziemy słyszeć jego kroki. Druga wadą jest kwestia bezpieczeństwa. Kamienice nie uchodzą niestety za najbezpieczniejsze miejsca do mieszkania.

Wielka płyta

Mieszkania na osiedlach z tzw. wielkiej płyty powstawały masowo między latami 70 a 90 ubiegłego wielu. Takie osiedla miały pomieścić wiele osób. Najczęściej są to wysokie bloki. Mieszkania te nie są najtańsze a ich wykończenie również pozostawia wiele do życzenia. Nierówne sufity, krzywe ściany i podłogi to nie jedyne problemy, z którymi muszą mierzyć się właściciele mieszkań. Inną wadą jest najczęściej bardzo wysoki czynsz administracyjny.

Familoki

Czyli domy wielorodzinne przeznaczone najczęściej dla górników i hutników. Budowane były często przez właścicieli kopalni. Na Śląsku istnieje kilka dużych osiedli familoków. Najbardziej znane są Nikiszowiec (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO), Borsig w Zabrzu, Ficinus w Rudzie Śląskiej. Mieszkania tam rzadko wystawiane są na sprzedaż. Niestety mieszkańcy takich osiedli też są różni. Kwestie bezpieczeństwa pozostawiają więc wiele do życzenia.

Domy wielorodzinne

Są zlokalizowane najczęściej z dala od centrum. Mieszkania w takich domach są często drogie i rzadko pojawiają się na rynku nieruchomości.

Mieszkania deweloperskie Śląsk

W przypadku mieszkań deweloperskich na Śląsku powstaje wiele inwestycji. W przypadku okolic centrum Katowic mieszkania takie są zazwyczaj drogie. Warto więc rozważyć miasta sąsiadujące takie jak Chorzów, Siemianowice, Ruda Śląska, Mysłowice czy Mikołów. W przypadku takich mieszkań wystarczy je zaaranżować wg własnych potrzeb. Lepiej kupić mieszkanie w stanie deweloperskim i samemu zdecydować jakie płytki chce się mieć położone w łazience, niżeli kłuć płytki po poprzednim właścicielu, aby następnie położyć te wybrane przez siebie.