Bezpieczna praca na budowie

Pracownik budowlany w niebieskim kasku i odzieży ochronnej z odblaskami

Według statystyk, praca na budowie należy do jednej z najniebezpieczniejszych oraz obciążających ludzki organizm. Otóż na budowie nie ma miejsca na pomyłki. Nawet najmniejszy błąd może być katastrofalny w skutkach i w najgorszym przypadku może zakończyć się śmiercią pracownika. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie kwestii bezpieczeństwa przez pracowników, ale również przez firmy budowlane, które wyposażają maszyny budowlane w części wymienne. 

Odpowiednia eksploatacja sprzętu

Aby pracownik był w pełni zabezpieczony, nie wystarczy wyposażyć go w środki ochrony indywidualnej, takie jak kask, obuwie robocze, rękawice, zatyczki do uszu, czy odzież odblaskową. Przede wszystkim musi on zostać odpowiednio zapoznany ze swoim stanowiskiem pracy, terenem budowy oraz stosowanym sprzętem. Ponadto pracownik musi być świadomy wszelkich możliwych zagrożeń, które mogą go spotkać, ale które on sam również może wywołać – np. poprzez nieodpowiednią eksploatację sprzętu. Dlatego też każdy pracodawca powinien zadbać o zatrudnienie odpowiedniego specjalisty ds. BHP oraz ppoż., którzy przeprowadzą odpowiednie szkolenia stanowiskowe. Tylko zwiększając kulturę bezpieczeństwa pracy wśród zatrudnionych budowlańców można znacząco obniżyć ryzyko wypadków przy pracy.

Ergonomia pracy

Inną niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej ergonomii pracy budowlańcom. Należy pamiętać, że wykonują oni w głównej mierze obciążająca pracę fizyczną, co wpływa na ich zdrowie, a tym samym na efektywność w pracy. Co więcej, wiele maszyn budowlanych wywołuje wibracje oraz hałasy, które są niezwykle męczące, jeśli są długotrwałe i regularnie powtarzające się. Rzecz jasna taka specyfika jest pracy na budowie, jednakże można wesprzeć pracowników zaopatrując ich np. w odpowiednie nauszniki wyciszające dźwięki. Warto również zainwestować w nowoczesne części wymienne do maszyn, które redukują i pochłaniają nadmierne drgania i wibracje. Należą do nich przykładowo nakładki gumowe na gąsienice do koparek i minikoparek.

Jakość części zamiennych ma znaczenie

Ostatnią rzeczą, o której każdy właściciel firmy budowlanej powinien pomyśleć, jest zapewnienie komponentów i części zamiennych naprawdę dobrej jakości. Rzecz jasna wielu właścicieli firm decyduje się na tańsze zamienniki lub części używane (ale jeszcze nie wyeksploatowane) ze względów finansowych. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma się gwarancję, że zakupione części będą bezpieczne w użytkowaniu i odpowiednio długo eksploatowane? Tylko kupując oryginalny sprzęt od sprawdzonych dostawców (jak np. firma Entrack) otrzymuje się wszelkie niezbędne gwarancje i certyfikaty jakości. Decydując się na zamienniki oraz używane części trzeba mieć świadomość, że ich żywotność może być naprawdę okrojona, a co więcej – ich użytkowanie może być niebezpieczne. Wadliwe oraz w częściowo zużyte części mogą prowadzić do niebezpiecznych awarii, a te do groźnych – w tym śmiertelnych wypadków na budowie. 

Wpis powstał we współpracy z https://entrack.pl/.